Wiceminister Kraska przekonuje: służba zdrowia jest przygotowana na czwartą falę koronawirusa

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP19 sierpnia 2021 16:45

- Polska służba zdrowia jest przygotowana na ewentualną czwartą falę koronawirusa – mówił w czwartek w Piszu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Stwierdził, że ma nadzieję, że dzięki szczepieniom będzie ona zdecydowanie łagodniejsza niż poprzednie.

Uroczyste otwarcie po modernizacji oddziału obserwacyjno-zakaźnego w Szpitalu Powiatowym w Piszu. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
  • Szpital Powiatowy w Piszu oddał do dyspozycji pacjentów po modernizacji oddział obserwacyjno-zakaźny, który może przyjąć dwudziestu pacjentów
  • - Inwestycja wpisuje się w strategię odbudowy nie tylko oddziałów zakaźnych, ale także kadr – mówił wiceminister Kraska, który wziął udział w czwartek w uroczystym otwarciu oddziału
  • - Polska służba zdrowia jest przygotowana na ewentualną czwartą falę. Mamy przygotowane od wielu tygodni plany zabezpieczenia łóżek szpitalnych i laboratoriów – przekonywał wiceminister

Do dyspozycji pacjentów oddano oddział obserwacyjno-zakaźny

Wiceminister uczestniczył w czwartek w przekazaniu do użytku zmodernizowanego i rozbudowanego oddziału obserwacyjno-zakaźnego w piskim szpitalu powiatowym.

Przypomniał, że pierwszy zamysł tej inwestycji powstał w 2019 r., kiedy nikt jeszcze nie wiedział, że może zdarzyć się światowa pandemia. Przedsięwzięcie nabrało rozpędu w marcu 2020 r., gdy zdarzył się pierwszy w Polsce przypadek koronawirusa. Prace kosztowały około 6 mln zł. Sfinansowano je w całości z budżetu państwa.

Przez wiele lat oddziały zakaźne były traktowane trochę po macoszemu, bo nie wierzono, że mogą pojawić się jakieś globalne choroby zakaźne - ocenił wiceminister.

- Inwestycja ta wpisuje się w naszą strategię odbudowy nie tylko oddziałów zakaźnych, ale także kadr, bo myślę, że to jest najważniejsze. To są osoby, które w tych szpitalach będą pracować i leczyć pacjentów - powiedział Kraska.

Sytuacja epidemiologiczna jest skomplikowana

Wiceminister zaznaczył, że obecna sytuacja epidemiologiczna jest dość skomplikowana.

- Myślę, że stoimy przed czwartą falą, która, mam nadzieję, będzie zdecydowanie łagodniejsza niż poprzednie. Na pewno będzie także dużym wyzwaniem dla polskiej służby zdrowia, w tym takich szpitali jak ten w Piszu - dodał.

Nadzieję na to, że czwarta fala będzie łagodniejsza - jak powiedział - opiera na tym, że Polacy jednak się szczepią. - To nie jest tak, że zapomnieliśmy, że szczepienia są ważne, że wakacje spowodowały to, że zakażeń jest mniej i uznaliśmy, że koronawirusa już nie ma. Tak się nie stało - stwierdził.

Zauważył, że również punkty szczepień, które będą uruchamiane w szkołach, gdy 1 września wróci młodzież, także zwiększą liczbę zaszczepionych

Jesteśmy przygotowani na czwartą falę?

- Polska służba zdrowia jest przygotowana na ewentualną czwartą falę. Mamy przygotowane od wielu tygodni plany zabezpieczenia łóżek szpitalnych i laboratoriów. W tej chwili możemy w naszym kraju wykonać dziennie ponad 166 tys. testów na dobę. Obserwujemy powolny, ale wzrost wykonywanych testów przeciwko koronawirusowi. Jest to pierwszy symptom tego, że nowych zakażeń może być zdecydowanie więcej – powiedział wiceminister Kraska

Przekazał, że w okresie pandemii do woj. warmińsko-mazurskiego trafiło m.in. ponad 63 mln zł na sprzęt, który został dostarczony służbie zdrowia w regionie. - Jako państwo, jako Ministerstwo Zdrowia, dokładamy wszelkich starań, aby tego sprzętu, tych nowych inwestycji także w tym trudnym czasie dla polskiej służby zdrowia było jak najwięcej - zapewnił.

Nowy oddział obserwacyjno-zakaźny szpitala w Piszu ma w pełni wyposażone miejsca dla 20 pacjentów z rozpoznaniem chorób zakaźnych. Prace przy rozbudowie i modernizacji trwały siedem miesięcy. W tym czasie oddział funkcjonował nieprzerwanie w innej części budynku szpitala.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum