Wdówik: administracja publiczna ma obowiązek zapewnienia dostępności niepełnosprawnym

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP12 października 2022 19:00

Program Dostępność Plus ma zapewnić swobodny dostęp do dóbr, usług i możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób ze szczególnymi potrzebami. - Po stronie administracji publicznej leży odpowiedzialność za zapewnianie tej dostępności. To nie jest opcja, to ustawowy obowiązek - powiedział w środę w Warszawie pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Wdówik: administracja publiczna ma obowiązek zapewnienia dostępności niepełnosprawnym
Po stronie administracji publicznej leży odpowiedzialność za realizację ustawy o zapewnieniu dostępności osobom o szczególnych potrzebach. Fot. Shutterstock
  • Ponad 13 mld zł zostało zainwestowanych w zapewnianie dostępności w transporcie, architekturze, edukacji czy w służbie zdrowia.
  • Od wejścia w życie ustawy w ponad 2,3 tys. urzędach i instytucjach publicznych powołano koordynatorów do spraw dostępności, którzy mają pomóc w załatwieniu sprawy osobie napotykającej na bariery
  • Wiceminister Paweł Wdówik przekonywał, że to po stronie administracji publicznej leży odpowiedzialność za realizację ustawy o zapewnieniu dostępności osobom o szczególnych potrzebach
  • - To nie jest opcja, to nie jest „jak się uda”, to jest prawny obowiązek, który nałożyliśmy - podkreślił wiceminister
  • Jak mówił Krzysztof Michałkiewicz, prezes PFRON, jedną z najważniejszych barier jest bariera mentalna, która wynika często z nieświadomości osób, które boją się wesprzeć osoby niepełnosprawne, często nie wiedzą, jak to zrobić 

Dostępność powinna być niezbywalnym prawem człowieka

Konferencja, poświęcona realizacji ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, została zorganizowana w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

W konferencji - oprócz wiceministra Wdówika - wzięli udział m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz oraz przedstawiciele środowisk osób z niepełnosprawnościami.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak przypomniała, że ustawa o zapewnieniu dostępności osobom o szczególnych potrzebach jest kluczowym elementem programu "Dostępność plus", który jest realizowany od czterech lat.

- Już ponad 13 mld zł zastało zainwestowanych w zapewnianie dostępności w transporcie, architekturze, edukacji, czy chociażby w służbie zdrowia. Ta ustawa jest kluczem do tego, by dostępność została z nami na dłużej, by problemy z dostępnością dostrzegać i rozwiązywać stale, a nie tylko okazjonalnie - powiedziała.

Podkreśliła, że dostępność w tym rozumieniu powinna być niezbywalnym prawem człowieka. Zaznaczyła, że w ustawie zapisano prawo do wymagania dostępności od wszystkich podmiotów publicznych, takich jak urząd, przychodnia, basen, szkoła, biblioteka, czy też dom kultury. Podmioty te - dodała wiceminister - muszą spełniać minimalne wymagania w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej.

Powołano w 2,3 tys. urzędach koordynatorów ds. dostępności

Jarosińska-Jedynak poinformowała, że od wejścia w życie ustawy w ponad 2,3 tys. urzędach i instytucjach publicznych powołano koordynatorów do spraw dostępności, którzy mają pomóc w załatwieniu sprawy osobie napotykającej na bariery.

Wiceminister wskazała, że utworzono też fundusz dostępności, z którego finansowany jest montaż wind, podjazdów i innych urządzeń, które zapewniają komunikację w obiektach publicznych i budynkach mieszkalnych.

- Już ponad 137 podmiotów skorzystało ze środków, często realizując wiele inwestycji w jednym budynku. Co kluczowe, ustawa przewidziała również mechanizm skutecznego egzekwowania dostępności. Na podmioty publiczne, które nie spełniają minimalnych wymagań w zakresie dostępności, przysługuje skarga na brak zapewnienia dostępności, co może skutkować nałożeniem kary - powiedziała wiceminister.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik podkreślił, że rozwiązania, które weszły w życie dzięki tej ustawie, są nie do przecenienia.

Zwrócił uwagę, że potrzeby osób z niepełnosprawnościami zaczęły być dostrzegane już od lat 90., jednak wówczas miało to wymiar jedynie charytatywny. Teraz - jak mówił - to się zmienia.

- Ta ustawa przenosi punkt ciężkości, pokazuje, że obywatel z niepełnosprawnością jest tak samo ważny i jego prawa muszą być respektowane - powiedział Wdówik.

Odpowiedzialność leży po stronie administracji publicznej

Zastrzegł, że to po stronie administracji publicznej leży odpowiedzialność za realizację tej ustawy.

- To nie jest opcja, to nie jest „jak się uda”, to jest prawny obowiązek, który nałożyliśmy - podkreślił wiceminister.

Przypomniał, że oprócz programu "Dostępność plus" uruchomiono usługi asystenckie. Wyraził nadzieję, że ustawa o asystencji osobistej osoby niepełnosprawnej zostanie przyjęta przez Sejm jeszcze w tej kadencji Sejmu.

- Trwają także prace nad ustawą o wyrównywaniu szans, które prowadzimy w ministerstwie rodziny, także mocno zakorzeniając ją o wiedzę i doświadczanie osób z niepełnosprawnościami, organizacji pozarządowych, uczelni wyższych. Ta ustawa zostanie w tej kadencji przygotowana - zadeklarował Wdówik.

Prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz ocenił, że ustawa o zapewnieniu dostępności jest milowym krokiem w realizacji polityki państwa wobec osób potrzebujących.

- Jedną z najważniejszych barier jest bariera mentalna, która wynika często z nieświadomości osób, które boją się wesprzeć osoby niepełnosprawne, często nie wiedzą jak to zrobić. Dlatego w naszej działalności bardzo duży nacisk kładziemy na informację" - powiedział Michałkiewicz.

Jak dodał, PFRON realizuje wiele projektów, których celem jest zwiększenie dostępności. Wskazał tu m.in. na konkursy "Dostępne samorządy", "Dostępne parki narodowe", czy "Dostępna kultura".

- Te projekty są ważne, gdyż pokazują, że warto łamać bariery, warto być niezależnym i warto podbijać świat - dodał prezes PFRON.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum