Warszawski Szpital dla Dzieci ma nowy budynek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2015 16:09

Blok operacyjny, izba przyjęć, ośrodek rehabilitacji neurologicznej i nowoczesny sprzęt medyczny - to niektóre elementy otwartego w czwartek nowego budynku C Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. Koszt inwestycji to 29 mln zł. Sfinansowało ją miasto.

Warszawski Szpital dla Dzieci ma nowy budynek

W uroczystym otwarciu nowego budynku wzięli udział m.in. wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, dyrektor Warszawskiego Szpitala dla Dzieci Izabela Marcewicz-Jendrysik, posłanka PO Ligia Krajewska, przedstawiciele stołecznego ratusza i ochrony zdrowia.

Nowy budynek szpitala składa się z czterech kondygnacji o powierzchni użytkowej 1,5 tys. metrów kwadratowych. W piwnicy znajdują się dwie sale operacyjne z zapleczem, na parterze - izba przyjęć i pomocy doraźnej. Na pierwszym piętrze ulokowano ośrodek dziennej rehabilitacji neurologicznej, na drugim piętrze - również ośrodek rehabilitacji neurologicznej oraz dział farmacji. Na trzecim piętrze - pracownie diagnostyczne.

Po otwarciu nowego budynku liczba łóżek w szpitalu nie wzrośnie, ale lecznica będzie w stanie przyjąć o 20 proc. pacjentów więcej. Będzie to możliwe, ponieważ nowy obiekt pozwoli na separację pacjentów z różnymi infekcjami. Obecnie ośrodek rocznie hospitalizuje ok. 4,5 tys. osób.

Jesienią br. rozpoczną się pierwsze prace związane z modernizacją najstarszego budynku szpitala, wpisanego do rejestru zabytków.

W budżecie Warszawy na modernizację, rozbudowę i doposażenie lecznicy przeznaczono 82,2 mln zł, z tego 51,2 mln zł w ramach dotacji przekazanych w latach 2007-2015 oraz 31 mln zł w latach 2016-2019.

Wiceprezydent Paszyński podkreślił, że w ciągu ostatnich ośmiu lat na poprawę infrastruktury ochrony zdrowia miasto wydało ponad 1 mld zł. - To m. in. rozbudowa sześciu szpitali miejskich o ponad 40 tys. metrów kwadratowych nowej powierzchni. W modernizowanych placówkach mamy 28 sal operacyjnych, trzy bloki porodowe, pięć oddziałów intensywnej terapii, trzy szpitalne oddziały ratunkowe, sześć izb przyjęć, sześć przychodni przyszpitalnych - wymienił Paszyński.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum