Warszawa: zapowiadają usprawnienie poruszania się niepełnosprawnych po mieście

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 listopada 2009 11:39

PKP S.A. i Metro Warszawskie planują inwestycje przystosowujące stacje i dworce do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dyskusja o bezpieczeństwie niepełnosprawnych na stacjach rozgorzała po wypadku niewidomego studenta, który w zeszłym roku wpadł pod pociąg metra.

Jak powiedział PAP rzecznik warszawskiego metra Krzysztof Malawko, po wypadku wprowadzono pewne ułatwienia, lecz na razie przepisy uniemożliwiają większe zmiany. Tymczasem o nadjeżdżającym pociągu metra informują tylko komunikaty. Wkrótce zamontowane zostaną błyski zwiększające bezpieczeństwo podróżnych.

Zanim zostaną zamontowane, Ministerstwo Infrastruktury musi wydać jednak odpowiednie rozporządzenie. Ma to nastąpić w grudniu. Kiedy wejdzie w życie, metro rozpocznie znakowanie peronów. Ma to kosztować ok. 3 mln zł. Stacje drugiej linii metra będą miały wszystkie udogodnienia już od etapu projektu.

Obecnie musi wystarczyć komunikat głosowy informujący o tym, z której strony nadjeżdża pociąg. Na wywieszonych na stacjach ekranach będzie się wyświetlał napis informujący o nadjeżdżającym składzie, który ma służyć osobom niesłyszącym. Pojawiły się też odblaskowe naklejki.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych mają się też pojawić na ponad tysiącu dworcach PKP. Michał Wrzosek, rzecznik PKP S.A., powiedział PAP, że każdy dworzec, niezależnie od wielkości, który w najbliższych latach będzie modernizowany lub remontowany – zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na niemal każdym dworcu trzeba przebudować toalety, tak by mogły z nich korzystać osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Modernizacji będą też musiały być poddane schody, które nie mają podjazdów dla wózków.

Na warszawskim Dworcu Centralnym zostaną wybudowane dwie windy z hali na perony. Dla niewidomych powstaną w podłogach rowki z nieścieralnych materiałów. Będzie można włożyć w nie końcówkę laski, a one poprowadzą przez dworzec, omijając schody i inne przeszkody.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum