Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 11-10-2019 11:24

Warszawa: wybudują prywatny szpital na podstawie specustawy?

Nowoczesny szpital onkologiczny ma powstać w oparciu o przepisy specustawy. W ten sposób inwestor Grupa Lux Med chce przyspieszyć procedury pozwalające na rozpoczęcie budowy placówki.

Nowoczesny szpital onkologiczny ma powstać w oparciu o przepisy specustawy. Fot. Shutterstock

Obowiązująca od roku ustawa uchwalona została, by przyspieszyć procedury poprzedzające uzyskiwanie pozwolenia na budowę dla inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących takich jak budowa dróg publicznych, przystanków, żłóbków, przedszkoli, terenów zielonych, czy placówek opieki zdrowotnej.

Z przepisów jednak wprost nie wynika, czy ustawa może znaleźć zastosowanie do lokalizowania jedynie inwestycji towarzyszących, gdy nie towarzyszy im budowa mieszkań, czy domów jednorodzinnych.

Tak właśnie chce zrobić w stolicy Grupa Lux Med. Inwestor planuje na podstawie specustawy wybudować kolejny obiekt w okolicy bloków, gdzie już znajduje się szpital należący do Grupy - podaje "Rzeczpospolita".

Istniejący szpital ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, leczenie w nim odbywa się więc w ramach publicznej służby zdrowia. Zapotrzebowanie na kompleksową opiekę onkologiczną jest bardzo duże, dlatego Grupa chce zwiększyć liczbę świadczonych usług, a do tego niezbędna jest rozbudowa istniejącej placówki.

Więcej: rp.pl