Warszawa: w 2014 roku powstanie nowoczesny szpital pediatryczny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2011 10:26

Nowoczesny szpital dziecięcy powstanie na terenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego budowa jest finansowana z budżetu państwa - placówka ma być gotowa w 2014 roku. Koszt budowy i wyposażenia oszacowano na około 545,5 mln złotych.

Warszawa: w 2014 roku powstanie nowoczesny szpital pediatryczny

Szpital Pediatryczny WUM ma mieć 527 łóżek, w tym 402 pediatryczne, 65 neonatologicznych (dla noworodków) i 60 ginekologiczno-położniczych. Przewidziano także lądowisko dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na dachu obiektu oraz parking wielopoziomowy na ponad 300 pojazdów -poinformowała rzeczniczka WUM Marta Wojtach.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że nowy szpital ma zastąpić "wyeksploatowany pod względem technicznym, technologicznym, funkcjonalnym i sanitarnym" SP Dziecięcy Szpital Kliniczny WUM. Placówka ta znajduje się w dwóch odległych od siebie o 7 km budynkach przy ul. Marszałkowskiej i Działdowskiej i przyjmuje 60 proc. dzieci z Warszawy i regionu. Ministerstwo Zdrowia podaje, że w nowym szpitalu będzie o 165 łóżek więcej. 

Nowy szpital pediatryczny ma powstać na terenie kampusu uczelni przy ul. Żwirki i Wigury, na działce o wartości około 54 mln zł będącej własnością uczelni. Szpital jest inwestycją wieloletnią, finansowaną z budżetu państwa. Otrzymana w 2011 roku z budżetu państwa kwota 17,2 mln przeznaczona zostanie na dokumentację wykonawczą oraz przygotowanie terenu pod budowę. 

Rektor uczelni prof. Marek Krawczyk podkreśla, że będzie on nowoczesny i przyjazny dla dzieci. - Przeprowadzana będzie specjalistyczna diagnostyka połączona z możliwością badań naukowych oraz kształceni będą studenci medycyny - zaznacza. 

Ministerstwo Zdrowia informuje, że na terenie Warszawy na oddziałach publicznych szpitali są 2102 łóżka przeznaczone dla dzieci. W tym 237 na oddziałach pediatrycznych, 364 - neonatologicznych, 48 - niemowlęcych, 74 - patologii noworodka, 20 - intensywnej terapii noworodka, 195 - chirurgicznych, 85 - kardiologicznych i 85 - onkologicznych. Siedem szpitali posiada oddziały pediatryczne, 13 odziały neonatologiczne. 

Pozwolenie na budowę nowego szpitala WUM otrzymał w ub. tygodniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum