Warszawa: unijna dotacja dla Szpitala św. Rodziny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2014 15:41

Blisko 24 mln zł otrzyma stołeczny Szpital Specjalistyczny im. św. Rodziny z funduszy unijnych na modernizację placówki. To 70 proc. wartości projektu szacowanego na 35 mln zł. Reszta sumy pochodzić będzie z budżetu miasta. W czwartek (17 kwietnia) podpisano umowę na dofinansowanie.

Umowę podpisali w siedzibie szpitala marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz dyrektor placówki prof. Bogdan Chazan.

Dzięki 24 mln zł unijnej dotacji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przyznanej przez zarząd województwa mazowieckiego w szpitalu powstanie m.in. nowy oddział opieki nad noworodkami oraz przychodnia dla dzieci i dorosłych. Zakupiony zostanie również specjalistyczny sprzęt medyczny.

Marszałek województwa podkreślił, że Szpital św. Rodziny bardzo szeroko i aktywnie korzysta ze środków unijnych. - Widać, że są tu ludzie, którzy potrafią pisać dobre projekty i wygrywają w konkursach. Dla pacjentów przekłada się to na lepszy komfort pobytu, nowoczesne przestrzenie, aparaturę - ocenił Struzik. Dodał, że "procesy modernizacyjne, które zmieniły ten szpital, kosztowały dotychczas ponad 100 mln zł, przy czym znaczne środki pochodziły z budżetu Warszawy".

Także wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski ocenił, że jest to najlepszy szpital w Warszawie pod względem pozyskiwania środków unijnych i skali inwestycji. - Dowodem na to jest nie tyle liczba projektów, na które lecznica pozyskała środki unijne, ale ich różnorodność, ponieważ szpital uzyskał dotacje nie tylko na zakup i modernizację sprzętu medycznego, ale też na projekty informatyczne oraz projekty dotyczące efektywności energetycznej - mówił Olszewski.

- Jesteśmy obecnie w trakcie oceny kolejnego projektu szpitala dotyczącego profilaktyki zdrowia - dodał. Zwrócił uwagę, że szpital "przechodzi bardzo dużą przemianę - ze szpitala ginekologiczno-położniczego zmienia się w placówkę o funkcji okołorodzinnej, oferującego opiekę od narodzin aż po schyłek życia". Dodał, że obecnie działa tu także oddział ginekologii onkologicznej oraz pediatrii.

Dyrektor placówki przypomniał, że szpital rozpoczął modernizację w 2007 r. Wybudowany został drugi budynek, w którym będzie działało centrum zdrowia rodziny: kobiety znajdą tu opiekę medyczną, profilaktyczną, leczniczą i rehabilitacyjną. - Opieką będą objęte także dzieci od etapu ciąży, aż do 14 roku życia - zaznaczył.

Dyrektor Chazan zapowiedział, że we wrześniu ma zostać oddany do użytku nowy oddział położnictwa oraz Szpitalny Dom Narodzin, a modernizacja szpitala ma zakończyć się w przyszłym roku. Wyjaśnił, że szpital skorzystał już z dofinansowania unijnego m.in. na stworzenie inteligentnego systemu zarządzania budynkiem i zintegrowanego systemu informatycznego oraz na projekt dotyczący produkcji i wykorzystania energii.

Chazan poinformował, że rocznie w szpitalu przyjmowanych jest 4,5 tys. porodów. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum