Warszawa: szpitale jednodniowe staną w konkursie o pieniądze

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2017 09:52

Szpitale jednodniowe, w których lekarze wykonują proste zabiegi i operacje, obawiają się o finanse. Po ogłoszeniu listy sieci szpitali drastycznie spadły ich szanse na kontrakty z NFZ.

Warszawa: szpitale jednodniowe staną w konkursie o pieniądze
Ratusz postawił na ośrodki jednodniowe z myślą o skróceniu kolejek do specjalistycznych zabiegów. Fot. archiwum

Jak podaje warszawski ratusz, szpital jednodniowy z sukcesem działa na Ursynowie. W zeszłym roku przyjął 3732 pacjentów. Podobny miasto chce uruchomić na Białołęce. Ratusz ma już projekt i czeka, aż uprawomocni się pozwolenie na budowę, by ogłosić przetarg na wykonawcę.

Trzykondygnacyjny budynek ma być gotowy w 2019 r.  Na dwóch piętrach ratusz planuje nieduży szpital z 25 łóżkami oraz z salami operacyjną i do wybudzeń.

Jak wyjaśnia dyrektor biura polityki zdrowotnej w ratuszu Dariusz Hajdukiewicz ratusz postawił na takie ośrodki, bo to dobra metoda na skrócenie kolejek do specjalistycznych zabiegów.

Niestety w jego ocenie pomysł może nie zostać zrealizowany ponieważ szpitale jednodniowe nie weszły do sieci szpitali. Z tego powodu będą musiały walczyć o pieniądze w konkursie NFZ. A konkurencja jest bardzo duża, bo oprócz placówek publicznych dojdą też prywatne.

Według najnowszych informacji do podziału w konkursie zostało tylko 1-3 proc. pieniędzy przeznaczonych dla szpitali.

Więcej: warszawa.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum