Warszawa: samorząd użycza działkę pod budowę kliniki "Budzik", powstanie przy szpitalu...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2019 13:05

Obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie Fundacja Ewy Błaszczyk ''Akogo?'' wybuduje specjalistyczną placówkę - Klinikę „Budzik" dla dorosłych. Obiekt powstanie na działce, która jest własnością samorządu Mazowsza.

Warszawa: samorząd użycza działkę pod budowę kliniki "Budzik", powstanie przy szpitalu...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa Elżbieta Lanc, prezes Fundacji "Akogo?" Ewa Błaszczyk i zarząd Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego Teresa Bogiel i Wiesław Malicki podpisali we wtorek (23 lipca)  umowę użyczenia nieruchomości.

Klinika Budzik dla dorosłych powstanie przy ul. Kondratowicza 8 w Warszawie, obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, który będzie partnerem medycznym przedsięwzięcia. Działkę o powierzchni 1850 mkw. pod budowę użyczył samorząd województwa.

Zapewnienie systemowej opieki dla ludzi po ciężkich urazach mózgu to problem w Polsce, ale też na świecie - powiedział marszałek Struzik.

- Te sukcesy, które odniosła Fundacja dla dzieci chcielibyśmy przełożyć na podobne efekty dla dorosłych. (...) Z naszej strony, ze strony województwa mazowieckiego, jest pełne wsparcie dla tej idei - zadeklarował.

Powiedział, że jest przekonany, że sąsiedztwo szpitala bródnowskiego jest znakomitą lokalizacją tej placówki.

- Szpital będzie naturalnym partnerem medycznym, ponieważ oferuje specjalistów w wielu dziedzinach, którzy w sposób naturalny będą mogli być konsultantami, posiada też unikalną aparaturę. Dzięki środkom europejskim udało się zlokalizować w szpitalu bródnowskim, unikalny w skali kraju i Europy ośrodek leczenia schorzeń neurologicznych w obrębie mózgowia. W sposób naturalny będzie więc synergia między ośrodkiem, który działa, a Kliniką Budzik dla dorosłych - dodał.

Marszałek dodał, że poszukuje możliwości wsparcia projektu "nie tylko w sensie budowlanym, ale w sensie znalezienia, czy to na poziomie europejskim w programie Horyzont 2020, czy naszym regionalnym programie operacyjnym, czy programach krajowych środków na działalność naukowo-badawczą dla kliniki".

- Budowy idą bardzo szybko, szybko będzie zbudowana klinika, ale to co najważniejsze, to ludzie. Myślę, że tych ludzi, którzy zechcą w tym programie uczestniczyć, będzie jak najwięcej, to oczywiście naukowcy, profesorowie, współpraca międzynarodowa, ale to przede wszystkim pasja i energia wszystkich tych, którym zależy na pacjentach - powiedziała Elżbieta Lanc.

- Niech pokażą, że wszystko, co jest związane z mózgiem, jest możliwe, liczy się tylko to, gdzie trafia, a myślę, że trafia pod skrzydła najlepszych fachowców, a my do tego wszystkiego się na pewno przyłożymy - dodała.

Wybudowanie i wyposażenie kliniki deklaruje Fundacja "Akogo?". Jak powiedziała prezes Fundacji "Akogo?" Ewa Błaszczyk-Janczarska rozpoczęcie budowy klinik planowane jest na okres jesienny bieżącego roku.

- Mamy nadzieję, że budowa będzie przebiegać sprawnie. Zależy nam na tym, by jak najszybciej móc przyjmować dorosłych pacjentów w śpiączce, wśród których niestety jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego rodzaju placówkę.

Klinika będzie wyposażona w 18 łóżek oraz w specjalistyczny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Zostanie zbudowana na wzór dziecięcego "Budzika", działającego przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie od 2013 roku. W tym czasie wybudziło się 58 osób. W Olsztynie w "Budziku" dla dorosłych wybudziło się 15 osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum