Warszawa: rusza rozbudowa szpitala dziecięcego

Autor: DMX, UMWM/Rynek Zdrowia • • 22 września 2011 16:53

W październiku rozpocznie się budowa nowego budynku w Szpitalu Dziecięcym im. prof. Jana Bogdanowicza w Warszawie. W czwartek (22 września) została podpisana umowa z wykonawcą - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (UMWM).

Warszawa: rusza rozbudowa szpitala dziecięcego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Koszt inwestycji w Szpitalu Dziecięcym im. prof. Jana Bogdanowicza przu ul. Niekłańskiej szacowany jest na 71 mln zł. Środki na ten cel przeznaczył samorząd województwa mazowieckiego.

Do nowego obiektu przeniesione zostaną blok operacyjny, oddział pooperacyjny, oddział intensywnej terapii oraz jedyny na Mazowszu dziecięcy szpitalny odział ratunkowy, czyli te oddziały, które wymagają najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.

Umowa na rozbudowę i wyposażenie nowego obiektu została podpisana z Konsorcium Warbud S.A. z Warszawy i Tehand Sp. z o.o. z Lublina. Nowy, czterokondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ponad 3,75 tys. m kw. będzie mieścił się pomiędzy dwoma skrzydłami istniejącego szpitala. Otwarcie obiektu planowane jest już za dwa lata - w 2013 r.

Dzięki rozbudowie w starych budynkach szpitala pojawi się miejsce na około 100 nowych łóżek dla dzieci. Jest to o tyle istotne, że w stolicy od lat brakuje łóżek pediatrycznych. W odzyskanej przestrzeni powstaną wyremontowane, nowoczesne 1-, 2- i 3-osobowe sale z łazienkami.

- Podpisywana dziś umowa na budowę nowego budynku szpitala to bardzo ważne wydarzenie przede wszystkim dla najmłodszych mieszkańców Mazowsza, którzy się tutaj leczą i tych, którzy będą się leczyć. Szpital na Niekłańskiej to jeden z najlepszych szpitali dziecięcych w kraju, a zarazem jedyny na Mazowszu, który posiada dziecięcy szpitalny oddział ratunkowy - podkreślał Marcin Kierwiński wicemarszałek woj. mazowieckiego.

Rozbudowa ma rozpocznąć się już w przyszłym miesiącu. Do końca roku planowane są prace przygotowawcze, roboty ziemne, odwodnienie, a także roboty izolacyjne i instalacyjne. W przyszłym roku rozpoczną się prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół budynku oraz prace konstrukcyjne.

Zgodnie z planami na tzw. niskim parterze nowego budynku mieścić się będzie SOR, a w nim m.in.: strefa kontaminacji, rejestracja przyjęć pacjentów urazowych, dwie sale resuscytacyjno-zabiegowe, gipsownia, czterołóżkowa sala obserwacji bezpośredniej, 2-łóżkowa sala intensywnej opieki medycznej, a także trzy gabinety lekarskie - chirurgiczny, pediatryczny oraz laryngologiczny.

Oddział intensywnej terapii będzie znajdował się na tzw. wysokim parterze. Będą tam m.in.: dwie izolatki wyposażone w stanowiska do pielęgnacji niemowląt, dwie sale OIOM, punkt pielęgniarski, pokój dla rodziców, czy gabinet zabiegowy.

Na pierwszym piętrze mieścić się będzie oddział pooperacyjny z zespołem sal wybudzeniowych. Blok operacyjny zajmie, najwyższą kondygnację. Będzie tam m.in. 5 sal operacyjnych aseptycznych w tym jedna przystosowana do wykonywania zabiegów laparoskopowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum