Warszawa: "przyjazne" centrum radioterapii dla dzieci już działa, będzie też protonoterapia?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2019 10:31

Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego należące do Centrum Onkologii - Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, jest już po dużej modernizacji. Dr Dorota Kiprian, naczelny specjalista radioterapeuta, zdradza plany stworzenia przy Centrum Onkologii także zakładu protonoterapii.

Warszawa: "przyjazne" centrum radioterapii dla dzieci już działa, będzie też protonoterapia?
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Centrum radioterapii otrzymało m.in. dwa nowoczesne akceleratory, a całość zainwestowanych środków wyniosła 22 mln zł. Wymiana i adaptacja urządzeń trwała kilkanaście miesięcy. Prace zakończyły się w marcu, a 25 kwietnia br. oficjalne otwarto ośrodek.

Jak podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr Dorota Kiprian, radioterapię tworzono tak, "by dzieci dobrze się czuły i podczas leczenia miały kontakt z rodzicami" - wnętrza są w stylu "bajkowym", a na ich wyposażeniu - oprócz sprzętu medycznego - jest bardzo dużo zabawek. Podczas zabiegów dzieci mogą oglądać na ekranach swoje ulubione animacje.

Dr Kiprian zdradza, że przy ośrodku są plany stworzenia oranżerii, "by dzieci mogły tam wspaniale spędzać czas i jeszcze bardziej obniżyć stres związany z leczeniem".

Podkreśla jednak, że najważniejsze jest doprowadzenie do powstania zakładu protonoterapii. Przypomina, że wiązka protonowa oszczędza tkanki zdrowe i dlatego jest tak ważna w przypadku leczenia dzieci. Protonoterapia miałaby współistnieć z normalnym zakładem fotonowym, ponieważ często stosuje się wiązki mieszane, ale w przypadku dzieci to jednak terapia protonowa byłaby dominująca.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum