Warszawa: powstanie centrum zabiegowe, jeśli radni zatwierdzą budżet

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2009 16:11

Na bazie SP ZOZ na Ursynowie w Warszawie w przyszłym roku być może powstanie klinika chirurgiczna jednego dnia.

Jak poinformowała portal rynek zdrowia.pl Katarzyna Pieńkowska z Wydziału Prasowego Urzędu m.st. Warszawy, przedsięwzięcie ma polegać na utworzeniu w ramach struktur Samodzielnego Publicznego Zakładu Lecznictwa Otwartego Warszawa Ursynów – Ursynowskiego Centrum Zabiegowego (UCZ).

Centrum miałoby specjalizować się w wykonywaniu procedur jednego dnia w zakresie chirurgii, ortopedii, urologii i ginekologii. Miałoby również możliwość zwiększenia panelu świadczeń np. poprzez wykonywanie procedur otolaryngologicznych, diagnostyki endoskopowej przewodu pokarmowego i innych.

Zakłada się rotacyjne świadczenie usług poprzez wyznaczanie zabiegów na konkretne dni zgodnie z wcześniej zaplanowanym podziałem np. w poniedziałki – zabiegi chirurgiczne, we wtorki – artroskopie, w środy – operacje ginekologiczne itp.

–  Zabiegi byłyby wykonywane na podstawie kontraktu z NFZ, który wykazywał zainteresowanie rozwojem tego kierunku w rozmowach z pomysłodawczynią, Grażyną Napierską, dyrektor SPZLO Warszawa Ursynów – tłumaczy Katarzyna Pieńkowska. Wykonywanie zabiegów w tzw. trybie jednodniowym jest tańsze dla płatnika i wygodniejsze dla pacjentów. Jest też bezpieczniejsze pod względem ryzyka powikłań infekcyjnych.

Tryb jednodniowy nie oznacza jednak bezwzględnego przestrzegania reżimu 24 godzinnych pobytów w placówce. Pobyt pacjenta trwa na ogół od kilku godzin do trzech dni, w zależności przede wszystkim od rodzaju zabiegu.

UCZ miałoby zostać wybudowane w technologii modułowej. Podobne rozwiązania zastosowały już publiczne placówki z Anina, Opola czy Wrocławia, a także firma Euromedic w Olsztynie.

Wartość przedsięwzięcia oszacowano na ponad 20 mln zł.  Harmonogram prac przedstawi wykonawca wyłoniony w trybie przetargu. Ogłoszenie przetargu planowane jest na przełom roku 2009 i 2010. Orientacyjny termin otwarcia: jesień 2010.

Sprawą zainteresowały się władze Warszawy. Chcą wyasygnować na ten cel 18 mln złotych. Wszystko jednak w rękach radnych, którzy wydatek mają zaakceptować na sesji budżetowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum