Warszawa: powstało laboratorium preparowania krwi pępowinowej

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2014 13:46

Polski Bank Komórek Macierzystych otworzył największe w Europie Środkowej laboratorium przeznaczone wyłącznie do preparowania krwi pępowinowej. To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce.

Warszawa: powstało laboratorium preparowania krwi pępowinowej
Centralne Laboratorium PBKM stosuje manualną preparatykę krwi pępowinowej, co pozwala na najwyższy odzysk komórek macierzystych. W laboratorium znajdują się specjalnie zaprojektowane pomieszczenia oraz instalacje, najwyższej klasy wyposażenie, a także cztery pomieszczenia klasy ''clean room'' (o najwyższym standardzie).

- Wykorzystanie potencjału komórek macierzystych z krwi pępowinowej to znak naszych czasów. Ostatnio amerykańscy naukowcy z Loyola University Medical Center jako pierwsi skutecznie przeszczepili namnożone komórki macierzyste z krwi pępowinowej pacjentom chorym na białaczkę i chłoniaka. Takie osiągnięcia są możliwe dzięki odpowiedniej preparatyce i nowoczesnej technologii. Dlatego, aby sprostać wyzwaniom współczesnej medycyny, zdecydowaliśmy się na nowe laboratorium - mówi Jakub Baran, prezes PBKM.

W nowym laboratorium możliwe jest przechowywanie 400 tys. porcji krwi. Dziennie preparuje się nawet kilkadziesiąt porcji krwi pępowinowej z Polski i z zagranicy, a może ich być trzy razy więcej.

- Laboratorium uzyskało akredytację zarówno polskich, jak i międzynarodowych instytucji. Ponadto podczas całego procesu stosujemy międzynarodowe procedury AABB - dodaje prezes PBKM.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum