Warszawa: otwarcie nowej kardiologii w Szpitalu Wolskim

Autor: DKX/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2017 16:19

W kwietniu 2015 r. w stołecznym w Szpitalu Wolskim został położony kamień węgielny. Po niecałych dwóch latach trzykondygnacyjny Oddział Kardiologiczny z 66 łóżkami już działa. Jego powstanie było możliwe dzięki dotacji miasta w wysokości 25 mln zł.

Warszawa: otwarcie nowej kardiologii w Szpitalu Wolskim
Fot. archiwum

- Szpital Wolski zmienia się o 2007 roku, sukcesywnie otrzymując od miasta wsparcie finansowe. Łącznie z rokiem ubiegłym to już 74,2 mln zł - powiedział na oficjalnym otwarciu Oddziału Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydent Warszawy - A w Wieloletniej Prognozie Finansowej są zarezerwowane środki na dalszy jego rozwój.

- Nowa kardiologia będzie miała o 21 łóżek więcej niż stary oddział do grudnia zeszłego roku działający w 110-letnim pawilonie szpitala - podkreślił Robert Mazur, dyrektor Szpitaal Wolska im. dr Anny Gostyńskiej SP ZOZ. - Nowoczesny pawilon jest nam bardzo potrzeby, bowiem zakres szpitala Wolskiego to region zamieszkały przez 300 tys. osób.

Oddział posiada Pracownię Kardiologii Interwencyjnej, Poradnię Kardiologiczną oraz Pracownią Diagnostyczno-Endoskopową. Wyposażony został, także z miejskich funduszy. w m.in. kardiomonitory, gastroskopy, kolonoskopy, aparaty EKG, aparat do znieczulenia, stoły zabiegowe, łóżka dla pacjentów, meble, sprzęt komputerowy i gospodarczy. Ponadto pawilon został zaopatrzony w 2 angiografy (nowy, zakupiony w 2016r. za kwotę 2,6 mln zł oraz przeniesiony z pawilonu 5).

Układ przestrzenny pawilonu:
- piwnice 
W Pracowni Kardiologii Interwencyjnej (Pracownia Hemodynamiczna, Pracownia Diagnostyki Naczyń i Wszczepów) zlokalizowano m.in. trzy gabinety lekarskie i 1 gabinet diagnostyczno-zabiegowy o charakterze ambulatoryjnym. 

- parter
W strefie Pracowni diagnostyczno-endoskopowej znajdują się m.in. dwa gabinety diagnostyczno – zabiegowe: gabinet badania górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego oraz gabinet badań i zabiegów w zakresie dróg żółciowych i trzustkowych.

Odcinek Oddziału Kardiologicznego  (21 łóżek + 8 łóżek „R”) obejmuje 7- trzyłóżkowych pokoi, każdy z węzłem sanitarnym oraz 8-łóżkową salę wzmożonego nadzoru kardiologicznego.

- I piętro
M.in. odcinek Oddziału  Kardiologicznego (37 łóżek) z 1-, 2-, 3-łożkowymi pokojami pacjentów, każdy z własnym węzłem sanitarnym. Na I piętrze wydzielono 2 gabinety ambulatoryjne Poradni Kardiologicznej oraz kuchnię oddziałową.

Plany inwestycyjne
Na 2017 rok zaplanowano dotacje w kwocie 4,1 mln zł z przeznaczeniem na dostosowanie pawilonów szpitalnych do wymogów ppoż. oraz modernizację pawilonu nr 5 w celu przeniesienia tam Klinicznego Oddziału Psychiatrycznego. W ramach pierwszego wyposażenia zostanie zakupione m.in. 30 zestawów łóżkowych dla Oddziału Psychiatrii oraz aparat RTG dla Oddziału Kardiologicznego.

W 2017 roku planuje się również dofinansowanie zakupu m.in. aparatu USG, respiratorów stacjonarnych, respiratorów transportowych oraz aparatów EKG niezbędnych dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i Oddziału Chorób Wewnętrznych oraz sprzętu diagnostycznego dla Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Planowana kwota dotacji 375 tys. zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum