Warszawa: nowy oddział pediatrii w szpitalu im. Świętej Rodziny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 października 2011 15:42

Nowoczesny oddział pediatryczny z 27 łóżkami otwarto w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. Świętej Rodziny SP ZOZ w Warszawie. Z dziećmi mogą przez całą dobę przebywać rodzice.

Warszawa: nowy oddział pediatrii w szpitalu im. Świętej Rodziny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Oddział został zlokalizowany na pierwszym piętrze w nowej siedmiokondygnacyjnej części szpitala. Pediatria będzie docelowo dysponowała 60 łóżkami. Na oddziale znajduje się 13 dwuosobowych sal dziecięcych z łazienkami oraz miejscem dla mam, a także jedna sala z łóżkiem intensywnej opieki medycznej.

Mieszczą się tam też trzy pokoje zabiegowe, pokój pobytu dziennego oraz pokój badań. Dla dzieci i ich rodziców przygotowano aneksy wypoczynkowe z kuchenkami. Dyrektor Szpitala im. Świętej Rodziny prof. Bogdan Chazan podkreślił, że rodzice mogą przebywać z dziećmi przez całą dobę.

- Zależy nam, by mieli tutaj komfort, który chociaż trochę zmniejszy stres towarzyszący pobytowi w szpitalu - powiedział prof. Chazan podczas uroczystego otwarcia oddziału, które odbyło się we wtorek (4 października).

Prof. Chazan poinformował, że w najbliższych latach w szpitalu powstanie Centrum Zdrowia Rodziny umożliwiające leczenie, profilaktykę i rehabilitację. Dodał, że w ubiegłym roku w lecznicy przy ul. Madalińskiego odbyło się 4,6 tys. porodów (w poprzednich latach było ich 1,5 tys.) i 3,5 tys. operacji (w poprzednich latach było ich 1,3 tys.).

Nowy siedmiokondygnacyjny budynek szpitala przy ul. Madalińskiego ma powierzchnię 16 tys. m kw., jest prawie dwa razy większy od starej części lecznicy.

Oprócz oddziału pediatrii zostanie utworzony odział chirurgii pediatrycznej z nowymi miejscami dla małych pacjentów, Centralny Blok Operacyjny, blok porodowy z 11 salami, zaplecze diagnostyczne, część ambulatoryjna i rehabilitacyjna. Po ukończeniu wszystkich prac, szpital stanie się Centrum Zdrowia Rodziny o światowym standardzie.

Po rozbudowie i modernizacji Centrum będzie dysponowało ponad 200 łóżkami, w tym na: oddziale położnictwa - 65 łóżek, oddziale patologii ciąży - 17 łóżek, oddziale pediatrii i chirurgii pediatrycznej - 60 łóżek, oddziale neonatologii z pododdziałem intensywnej terapii noworodków - 22 łóżka, oddziale chirurgii onkologicznej - 17 łóżek, oddziale ginekologii - 25 łóżek.

W Warszawie, co roku przychodzi na świat około 30 tys. dzieci, z czego ponad połowa w szpitalach podległych miastu. W pierwszym półroczu 2011 roku na świat przyszło w nich 8783 noworodków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum