Warszawa: nowe skrzydło szpitala św. Zofii na 100-lecie placówki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2012 18:14

W piątek (20 stycznia) otwarto nowy budynek warszawskiego szpitala specjalistycznego im. św. Zofii. Znajduje się w tu m.in. blok porodowy, oddział intensywnej terapii noworodków, sale pobytowe. W tym roku placówka obchodzi jubileusz 100-lecia powstania.

W uroczystości otwarcia nowego skrzydła szpitala ginekologiczno-położniczego wzięli udział m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk, prezydencka minister Irena Wóycicka oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

- W pewnym sensie szpital św. Zofii zostaje otwarty po raz drugi - powiedział dyrektor szpitala Wojciech Puzyna.

Nowe skrzydło szpitala św. Zofii ma 3,5 tys. mkw., mieści blok operacyjny, blok porodowy, oddział noworodkowy, oddział patologii ciąży oraz izbę przyjęć.

- Uwzględniając wszystkie aspekty polskiej demografii, życzmy szpitalowi, by było w nim ciasno, a nie przestronnie" - powiedział kard. Nycz.

Rozbudowę i zakup wyposażenia dofinansowało miasto w wysokości 37,5 mln zł. 7 proc. kosztów poniósł szpital. Jak powiedziała prezydent Warszawy, w czasie ostatnich pięciu lat na placówki szpitalne miasto przeznaczyło ponad 700 mln zł. 

Szpital św. Zofii specjalizuje się w lecznictwie szpitalnym i ambulatoryjnym w zakresie ginekologii i położnictwa. Posiada 142 łóżka, z czego 32 o profilu ginekologicznym, 55 położniczych oraz 55 łóżek neonatologicznych. Szpital oferuje m.in. porody fizjologiczne, które prowadzą samodzielne położne we współpracy z zespołem lekarskim. Na oddziale wcześniaków i patologii noworodka znajdują się m.in. sala intensywnej terapii, sala septyczna.

W 1992 roku w szpitalu św. Zofii odbył się pierwszy poród rodzinny. W ostatnim 20-leciu w placówce na świat przyszło ponad 70 tys. dzieci. W tym czasie szpital rozwinął zastosowanie laparoskopii i histeroskopii, terapię zaburzeń statyki narządu rodnego i problemów z nietrzymaniem moczu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum