Warszawa: nie ma odpowiedniej chwili na remonty

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2011 12:42

Warszawski Szpital dla Dzieci jest krytykowany za prowadzenie prac remontowych w okresie sezonu zachorowań na grypę. Lecznica zamknęła 34-łóżkowy oddział pediatryczny. To poważny ubytek, bo stolica ma 200 łóżek dla najmłodszych pacjentów. Remont potrwa do 8 kwietnia.

Warszawa: nie ma odpowiedniej chwili na remonty

Decyzję o terminie remontu podjął wojewoda mazowiecki 17 lutego 2011 r., po pozytywnej opinii dyrektora Mazowieckiego NFZ. Izabela Marcewicz-Jendrysik, dyrektor Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przyznaje, że i ją pytano o zdanie.

– Analizowaliśmy meldunki Państwowego Zakładu Higieny. Tak jak przewidywaliśmy, od połowy lutego notowana jest tendencja spadkowa zachorowań na grupę – mówi dyrektor i dodaje, że niektóre media szukają sensacji zestawiając termin remontu z sezonem grypowym. Odsyła nas do obiektywnych danych PZH.

Sprawdziliśmy. W okresie od 23 do 28 lutego 2011 r. (to najświeższy meldunek Pracowni Monitorowania i Analizy Sytuacji Epidemiologicznej PZH) w województwie mazowieckim zanotowano 8 785 osób chorych na grypę lub z podejrzeniem grypy. Zapadalność wyniosła 27,98 na 100 000 mieszkańców, co oznacza spadek o 5,13. Szczyt zachorowań na grypę obserwowano natomiast w styczniu.

Nie zmienia to sytuacji, że przy ogólnym deficycie miejsc dla dzieci wyłącznie oddziału pediatrycznego jest odczuwalne w całym mieście. Na remonty nie ma dobrego terminu.

Remont oddziału dla dzieci przy ul. Kopernika to nie jedyna inwestycja w tym najstarszym szpitalu dziecięcym w Polsce.

– Od połowy zeszłego roku prowadzona jest kompleksowa modernizacja budynku przy ul. Świętokrzyskiej. Część tego obiektu stała przez lata w stanie surowym. Budowano ja z myślą o potrzebach administracji. Zmieniliśmy jednak przeznaczenia i ostatecznie będzie tu ośrodek rehabilitacji. Prace budowlane potrwają do końca maja – mówi nam dyrektor Marcewicz-Jendrysik.

Jednocześnie prowadzone są prace projektowe dotyczące najstarszej pałacowej części szpitala. Jego funkcje nie zmienią się. Będą tam te same oddziały: chirurgia i ortopedia, rehabilitacja neurologiczna i izba przyjęć.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum