Warszawa: mieszkańcy Białołęki walczą o budowę szpitala

Autor: Nowa Gazeta Praska/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2014 15:52

Inicjatywa Mieszkańców Białołęki (IMB) razem z ekspertami z zakresu ochrony zdrowia rozpoczęła prace nad projektem szpitala w dzielnicy Białołęka. Powodem tej decyzji jest fakt, że na terenie dzielnicy o najszybszym przyroście ludności w Warszawie nie ma nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej a także szpitala, który obsługiwałby tę część miasta.

Z rozmów z mieszkańcami przeprowadzonymi podczas ostatnich Dni Białołęki (14-15 czerwca) wynika, że szpital w tej dzielnicy to inwestycja oczekiwana i uznawana przez mieszkańców za niezbędną. W ciągu tylko dwóch dni IMP zdobyło 1200 podpisów poparcia - informuje Nowa Gazeta Praska.

Obecnie IMP przygotowuje szczegóły propozycji inwestycji "Szpital na Białołęce". Rozważane są następujące lokalizacje: niewykorzystane tereny Polfy Tarchomin, obszary w okolicach skrzyżowania ulic Myśliborskiej i Świderskiej oraz rejony Zielonej Białołęki.

Byłby to publiczny szpital ogólny, we wstępnej propozycji na ok. 300 łóżek, w większości o charakterze ostrym (ratunkowym), o specjalnościach zabiegowych i zachowawczych takich jak: szpitalny oddział ratunkowy, chirurgia ogólna, chirurgia dziecięca, choroby wewnętrzne, endokrynologia, kardiologia. Jako że Białołęka jest najmłodszą dzielnicą Warszawy, szczególny nacisk zostałby położony na opiekę medyczną nad dziećmi. Szpital rozwiązywałby też kwestię nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, po którą obecnie trzeba jeździć do innych dzielnic.

Inicjatywa Mieszkańców Białołęki prowadzi swoje działania dwutorowo: z jednej strony uzgadnia projekt z ekspertami i konsultuje z mieszkańcami tak, aby móc stworzyć propozycję optymalną do potrzeb i oczekiwań mieszkańców dzielnicy, uwzględniając też realne możliwości. Z drugiej strony zbierane są podpisy poparcia, aby mieć dodatkowe argumenty w rozmowach z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim oraz z innymi instytucjami.

Więcej: www.ngp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum