Warszawa: kolejne lądowisko w stolicy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2011 21:36

Przy Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie oficjalnie otwarto lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jego budowa kosztowała 1,175 mln zł; to trzeci tego rodzaju obiekt w stolicy.

Warszawa: kolejne lądowisko w stolicy

Inwestycja została sfinansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia. Na płycie lądowiska jest specjalne oświetlenie, a na okolicznych budynkach zainstalowano lampy naprowadzające. Teren jest ogrodzony. Jak informuje resort zdrowia, z lądowiska skorzystają nie tylko pacjenci z Warszawy i okolic, ale też m.in. z Łodzi, Kielc czy Lublina. Ma być ono także stacją przesiadkową.

Oficjalne otwarcie lądowiska przez minister zdrowia Ewę Kopacz odbyło się w poniedziałek (13 czerwca), ale helikoptery lądują na nim już od miesiąca. W maju przetransportowały 45 pacjentów, w czerwcu - 17. Od 1 lipca rozpoczną się tam dyżury całodobowe. Ma to przyczynić się do szybszego transportu pacjentów. Ministerstwo podkreśla, że karetka w godzinę pokonuje 60 km, a śmigłowiec - ponad 200.

To trzecie lądowisko dla helikopterów LPR w stolicy. Pozostałe znajdują się przy Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów oraz przy Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Lądowiska są przystosowane do tego, aby helikopter mógł wylądować na nich w nocy. Śmigłowce LPR korzystają też z lądowiska przy swojej bazie w Babicach.

Pod koniec kwietnia zakończyła się wymiana floty LPR. Zakupiono 23 nowoczesne śmigłowce i symulator lotów. Obecnie w Polsce jest 100 lądowisk i innych miejsc przystosowanych do startów i lądowań znajdujących się w bezpośredniej bliskości szpitali. Podpisano też 42 umowy, w ramach których powstaną lądowiska przyszpitalne.

Trwa realizacja zaplanowanego na lata 2010-2013 projektu budowy i remontów oraz doposażania baz LPR, których jest w kraju 17. Całkowity koszt tej operacji to ponad 68 mln zł, z czego 85 proc. stanowić mają środki unijne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum