Warszawa: coraz więcej prywatnych lecznic

Autor: Życie Warszawy/PAP/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2009 11:50

Ostatnio niemal co miesiąc w stolicy powstaje prywatna lecznica. Placówki te zajmują się głównie wąskimi specjalizacjami.

Jak podaje Życie Warszawy najnowszą placówką niepubliczną jest szpital Mazovia na Ursynowie. Placówka świadczy usługi urologiczno – ginekologiczne i jest w stanie przeprowadzić 200 zabiegów w ciągu miesiąca.

Na Mazowszu działa już ok. 1700 niepublicznych ZOZ-ów, w tym 40 prywatnych szpitali.

– Z roku na rok rejestrujemy coraz więcej niepublicznych placówek. Jednak specjalizują się one zazwyczaj w wąskich, najbardziej dochodowych dziedzinach, np. kardiologii, ginekologii czy ortopedii - mówi Katarzyna Paczek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego, która nadzoruje lecznice na Mazowszu.

Prywatni inwestorzy nie otwierają jednak prywatnych placówek z interną i oddziałami pediatrycznymi. Wymagają one bowiem dłuższej hospitalizacji i zastosowania wielu procedur medycznych - zauważa Życie Warszawy.

– Żaden prywatny inwestor nie wyłoży swoich pieniędzy na taki interes – dodaje Paczek.

– Prywatne placówki medyczne kierują się w swojej działalności rachunkiem ekonomicznym, tak jak każde inne prywatne przedsiębiorstwo – tłumaczy Mariusz Stelmach z Centrum Medycznego Damiana.

Już za niespełna dwa miesiące działalność rozpocznie szpital ortopedyczny Carolina Medical Center na Mokotowie. W placówce znajdą się cztery sale operacyjne z pełną diagnostyką i 40 łóżek. Planowany jest też 24-godzinny ostry dyżur urazowy.

W Wilanowie za niecałe dwa tygodnie również otworzy niepubliczną palcówkę. Otwarta bowiem zostanie wieloprofilowa placówka Medicover.

W 2010 roku ruszy prywatny szpital spółki Platinum Hospitals przy ul. Goszczyńskiego. Prywatne lecznice chcą wybudować też m.in. Swissmed, ENEL-MED oraz LUX MED.

Poradnia reumatologiczna dla kobiet w ciąży i dzieci, Rheuma Medicus – Centrum Reumatologiczne przy ul. Pruszkowskiej zostanie otwarta pod koniec maja. Odbywały się w niej będą drobne zabiegi. - Zaproponujemy też nowe formy terapii, np. w leczeniu osteoporozy. Zamiast łykania codziennie tabletek, raz w roku będzie można przyjąć zastrzyk – mówi dr Maria Rell-Bakalarska, reumatolog z Rheuma Medicus.Kolejne.

Swoje placówki otwierają też takie sieciowe centra medyczne jak LUX MED, Medicover czy Damian - czytamy w Życiu Warszawy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum