Warszawa: brakuje pieniędzy na Szpital Południowy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2010 17:07

Mija rok, odkąd wiceprezydent Jarosław Kochaniak pokazał projekt, kosztorys i harmonogram budowy Szpitala Południowego.

Dokumentacja miała być kompletna najpóźniej w czerwcu 2010 r., a budowa zacząć się pod koniec tego roku. Planowano, że pierwszych pacjentów lecznica przyjmie w 2013 r. Wiadomo już, że to się nie uda

W lutym tego roku ratusz rozstrzygnął przetarg na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego Szpitala Południowego. Wygrała firma Mkl-Bud. Wstępny, koncepcyjny (funkcjonalno użytkowy) projekt był opracowywany już dwukrotnie. W dalszym ciągu jednak go nie ma. Ma być gotowy do sierpnia. Jego wykonanie zajmie ok. 12 miesięcy. Wtedy powstanie też kosztorys inwestorski.

Szpital ma stanąć na działce obok Centrum Onkologii przy Roentgena. W 2009 r. ratusz twierdził, że jej stan prawny jest uregulowany. Wiadomo było jednak, że roszczenia do terenu mają osoby prywatne. Wciąż nie udało się rozwiązać tego problemu. Sprawa jest w toku.

Zakładając optymistyczny wariant, budowa szpitala rozpocznie się na przełomie 2011/12 r. Problemem są jednak pieniądze. Według kosztorysu z 2009 r. szpital miał kosztować 220 mln zł. W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym miasta zarezerwowano na ten cel 230 mln zł. Po ostatnich poprawkach w budżecie tę kwotę obcięto do 120 mln zł. Wszystko wskazuje, więc na to, że na szpital trzeba będzie czekać o wiele dłużej niż to było w planach.

Więcej na: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum