Warszawa: Szpital Specjalistyczny św. Zofii ratuje noworodki przed niedotlenieniem

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 02 października 2009 10:56

Od 1 października mazowieckie noworodki, u których po porodzie zostanie zdiagnozowane niedotlenienie, nie będą wożone do Łodzi czy Opola. Otrzymają pomoc na miejscu, dzięki zakupowi specjalistycznego sprzętu przez Szpital Specjalistyczny Św. Zofii w Warszawie.

Warszawa: Szpital Specjalistyczny św. Zofii ratuje noworodki przed niedotlenieniem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak twierdzi Wojciech Puzyna – dyrektor Szpitala Specjalistycznego Św. Zofii w Warszawie, do tej pory, dzieci ze stwierdzonym tzw. niedotlenieniem okołoporodowym, były transportowane do Łodzi czy Opola, bo tylko w tych dwóch ośrodkach dostępny był odpowiedni sprzęt, czyli czepek, w którym specjalnymi kanałami transportowana jest destylowana woda o temperaturze 8-15 st. Celsjusza oraz materac, który ogrzewa ciało dziecka. Całość jest podpięta do komputera, który monitoruje czynności mózgu.

Niedotlenienie jest poważnym zagrożeniem dla noworodka. Jeżeli komórki mózgowe nie otrzymują tlenu, obumierają. Ich niedotleniona część wydziela szkodliwe, toksyczne substancje, które są efektem przemiany materii, co z kolei sprawia, że uszkadzane są sąsiadujące z niedotlenionymi komórki.

Tymczasem szacuje się, że na tysiąc urodzeń od 2 do 4 dzieci rodzi się z niedotlenieniem. Oznaczałoby to w praktyce, że system do selektywnego chłodzenia przyda się rocznie ok. 200 dzieciom na całym Mazowszu i ok. 90 w samej stolicy.

Na zakup całego systemu, czyli tzw. Olympic Cool-Cap i Tecotherm, szpital wyłożył 260 tys. zł. Miasto jednak zdecydowało się zwrócić lecznicy poniesione koszty.

Za kilka miesięcy taki sprzęt będzie też dostępny w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej w Warszawie. Pieniądze na jego zakup wyda samorząd województwa. Nie będzie więc ryzyka, że gdy jednocześnie będą go potrzebowały dwa noworodki, nie trzeba będzie decydować, którego podłączyć do sytemu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze