Warszawa: Medicover zbuduje centrum radioterapii

Autor: Życie Warszawy, LJ/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2010 12:55

W odstępie kilku dni dwa podmioty prywatne ogłosiły plany budowy szpitali w Warszawie.

Do 2012 roku chce postawić lecznicę gdańska spółka Swissmed, a w ciągu dwóch lat centrum radioterapii zamierza uruchomić Medicover.

Inwestycja ma kosztować kilkanaście milionów złotych. Spółka zdradza, że centrum radioterapii powstanie na Pradze. Znajdą się  w nim: część diagnostyczna z rezonansem i mammografem, stanowiska do radio- i chemioterapii, a także oddział liczący kilka łóżek. Medicover liczy na kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

– Prywatni inwestorzy z pełną świadomością ryzykują w sytuacji, kiedy nadal mamy doczynienia z nierównością na rynku. Monopolistyczny płatnik zwykle w sytuacji krytycznej, a takie będą się zdarzać, w pierwszej kolejności „tnie“ kontrakty szpitalom niepublicznym – komentuje plany inwestorów Andrzej Musiałowicz, ekspert w zakresie ekonomii zdrowia, ubezpieczeń i zarządzania.

Jego zdaniem, prywatny inwestor, który nastawi się na komercyjnych pacjentów onkologicznych, może liczyć na popyt na oferowane usługi.

– Pacjenci będą w stanie wysupłać ostatnią złotówkę, aby zapewnić sobie dostęp do leczenia. Obecnie muszą czekać w długich kolejkach w publicznych placówkach – dodaje Musiałowicz.

Jeśli prywatne szpitale będą stosowały nowoczesne, uznane na świecie, ale niefinansowane jeszcze ze środków publicznych metody, to jest to dobry kierunek.

– Nawet jeśli leczenie chorób nowotoworowych jest priorytetem Ministerstwa Zdrowia, które dąży do poprawy warunków usług i doposażenia lecznic w sprzęt, zmiany w publicznej infrastrukturze nie nadążą za rosnącą liczbą zachorowań – dodaje Musiałowicz.

Onkolodzy szacują, że w ciągu najbliższych 15 lat liczba zachorowań na raka podwoi się. Obecnie radioterapię w Warszawie prowadzi jedynie Centrum Onkologii, do którego zgłaszają się pacjenci nie tylko ze stolicy i Mazowsza, ale z całej Polski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum