Warszawa: Centrum Zdrowia Dziecka ma nową gamma kamerę

Autor: CZD/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2010 15:47

Instytut Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka kupiło nową gamma kamerę typu SPECT/CT, która trafiła do Zakładu Medycyny Nuklearnej IPCZD.

Urządzenie łączy w sobie klasyczną gamma kamerę i tomograf komputerowy – wskazuje dokładną lokalizację zmian chorobowych, ocenę ich wielkości, charakteru i rozległości.

Gamma kamera typu SPECT/CT jest szczególnie przydatna w onkologii, kardiologii, neurologii, w lokalizacji ognisk zapalnych, diagnostyce gorączki o nieustalonej etiologii. Można również znaleźć doniesienia na temat wykorzystania badania SPECT/CT w ocenie wycieku żółci czy w diagnostyce krwawienia z przewodu pokarmowego.

Badanie jest nieinwazyjne i przeprowadzane w atmosferze przyjaznej dziecku. Nowoczesna gamma kamera umożliwia m.in. oglądanie bajki w czasie badania.

Możliwość szybszej diagnostyki dotyczy nie tylko pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka. Zakład Medycyny Nuklearnej IPCZD współpracuje m.in. z Kliniką Hematologii i Onkologii Dziecięcej we Wrocławiu. Zakup sprzętu wsparło Ministerstwo Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum