×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Warszawa: Centrum Powiadamiania Ratunkowego na początku przyszłego roku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia12 lipca 2010 14:45

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisali porozumienie, dotyczące otwarcia nowoczesnego Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Warszawa: Centrum Powiadamiania Ratunkowego na początku przyszłego roku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ma ono powstać na początku 2011 r. Odbierany w nim będzie numer alarmowy 112. CPR będzie mieściło się w budynku miejskiego Centrum Bezpieczeństwa, który powstaje przy ul. Młynarskiej w Warszawie.

CPR będzie częścią zintegrowanego stanowiska koordynacji i reagowania służb. Ma to poprawić możliwość prowadzenia wspólnych działań przez wszystkie służby ratownicze i porządkowe, a przede wszystkim skrócić czas ich reakcji na zdarzenie. Obecnie stanowiska kierowania straży pożarnej, pogotowia ratunkowego oraz operatorów numeru 112 są rozproszone. W Warszawie numer 112 odbierany jest w KSP, a w większości sąsiednich powiatów jego obsługą zajmują się komendy powiatowe straży pożarnej lub policja. Na terenie Mazowsza numer alarmowy obsługują też niektóre samorządy.

– Dzisiaj numer 112 odbiera operator na stanowisku kierowania w policji. Jeżeli dowiaduje się, że sprawa dotyczy pogotowia, przekierowuje rozmowę do pogotowia. Po raz drugi trzeba czekać na odebranie telefonu, po raz drugi dzwoniący musi tłumaczyć, o co chodzi. Tu nie będzie takiego oczekiwania. Informacja, która zostanie przekazana pierwszemu operatorowi, nie będzie już musiała być powtarzana temu, kto jest docelowym dyspozytorem, bo będzie wyświetlana na monitorze jego komputera – powiedział Kozłowski.

Centra Powiadamiania Ratunkowego są podstawowymi elementami tworzonego w Polsce systemu powiadamiania ratunkowego, integrującego krajowy system ratowniczo-gaśniczy i system państwowego ratownictwa medycznego w celu realizacji zadań związanych z przyjmowaniem i obsługą zgłoszeń alarmowych.

Oprócz stanowiska w Warszawie, na Mazowszu będzie jeszcze jeden CPR – w Radomiu.

Na początku obszar działania CPR będzie obejmował teren Warszawy, ale docelowo także ościennych powiatów, będących w rejonie operacyjnym Komendy Stołecznej Policji: nowodworskiego, legionowskiego, wołomińskiego, mińskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, grodziskiego i warszawskiego zachodniego. Z czasem także centrum w Radomiu będzie poszerzać obszar swojej działalności.

Na budowę i adaptację pomieszczeń budynku przy ul. Młynarskiej miasto przeznaczyło 42 mln zł. W tym roku urząd wojewódzki przekaże kolejne 1,3 mln zł na wyposażenie informatyczne oraz zakup potrzebnego centrum oprogramowania.

Obsługę przyjmowanych zgłoszeń ma poprawić m.in. wprowadzenie zaawansowanych rozwiązań informatycznych – zunifikowanej formatki zdarzenia, wspólnej platformy map cyfrowych, na których znajdą się informacje o naziemnej i podziemnej infrastrukturze oraz baz danych zawierających m.in. informacje o siłach i środkach niezbędnych do prowadzenia działań ratowniczych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum