Warszawa: 12 mln zł za zakup sprzętu dla szpitala przy Niekłańskiej

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2015 14:40

Szpital Dziecięcy w Warszawie otrzyma 12 mln zł z UE za zakup 471 urządzeń medycznych. Sprzęt znalazł się na wyposażeniu nowego budynku placówki. Umowę ws. dofinansowania zakupów podpisali w środę (15 lipca) przedstawiciele zarządu woj. mazowieckiego i dyrektor szpitala.

Warszawa: 12 mln zł za zakup sprzętu dla szpitala przy Niekłańskiej
Szpital Dziecięcy w Warszawie otrzyma 12 mln zł z UE za zakup urządzeń medycznych. Fot. Mazowia.pl

W 2014 r. do użytku został oddany nowy budynek szpitala. Znajduje się w nim blok operacyjny (z pięcioma salami operacyjnymi), oddział pooperacyjny i odział intensywnej terapii. Szpital zakupił do niego wyposażenie ze środków wcześniej przeznaczonych przez samorząd województwa, a następnie wystąpił o refundację zakupów. 

Za 471 urządzeń sprzętu medycznego (m.in. aparaty do znieczulenia, stoły i zestawy operacyjne, aparaty USG i zestawy elektrochirurgiczne) placówka zapłaciła 18 mln 888 tys. zł. W ramach refundacji otrzyma 12 mln 34 tys. zł. Środki te pochodzą z dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. 

Umowę ws. dofinansowania zakupu sprzętu podpisali w środę członkowie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Wiesław Raboszuk oraz dyrektor szpitala Małgorzata Stachurska-Turos. 

Raboszuk pytany przez dziennikarzy, czy inne szpitale na Mazowszu również mogą liczyć na taką formę wsparcia finansowego, odpowiedział, że będzie to możliwie, jeżeli pozostaną jeszcze jakieś niewykorzystane środki z unijnej perspektywy finansowej na lata 2007-2013. Zaznaczył, że sprzęt medyczny jest bardzo drogi, a potrzeby szpitali w tej chwili "wręcz nieprzebrane". 

Raboszuk podkreślił, że kolejka placówek oczekujących na wsparcie finansowe jest długa. - W najbliższym czasie zamierzamy dofinansować również szpital w Płocku, szpital w Ostrołęce - powiedział. Dodał, że są to projekty, "które będą realizowane w najbliższym czasie". 

Szpital Dziecięcy im. prof. Jana Bogdanowicza na warszawskiej Saskiej Kępie potocznie jest nazywamy szpitalem na Niekłańskiej. Był pierwszym szpitalem dziecięcym zbudowanym w Warszawie po II wojnie światowej. 

Rocznie jest tutaj hospitalizowanych 15 tys. pacjentów. Ponad 50 tys. trafia na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Co roku jest przeprowadzanych 90 tys. konsultacji w przychodni szpitalnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum