Waldemar Kraska o kontroli NIK we Wrocławiu: szpitale tymczasowe były potrzebne

Autor: KM • Źródło: Radio Wrocław20 stycznia 2023 10:00

- Polacy nie chorowali tylko na COVID, w dalszym ciągu chorowali na choroby nowotworowe czy też kardiologiczne. Decyzja o powołaniu szpitali tymczasowych była bardzo zasadna - mówił na antenie Radia Wrocław wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Waldemar Kraska o kontroli NIK we Wrocławiu: szpitale tymczasowe były potrzebne
Wrocławski szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19, fot. Shutterstock
  • Decyzja o powołaniu szpitali tymczasowych była dobrą decyzją, ponieważ widzieliśmy, że łóżek w szpitalach zabraknie dla pacjentów chorych na COVID-19 - mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Rozmowie dnia w Radiu Wrocław
  • Odniósł się do kwestii opublikowanego niedawno raportu Najwyższej Izby Kontroli dot. budowy i funkcjonowania szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 we Wrocławiu
  • W ocenie NIK aktywność wojewody związana z przygotowaniem inwestycji była "chaotyczna, spóźniona i nie została poprzedzona rzetelną analizą"
  • Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski podczas konferencji prasowej odpierał zarzuty

Szpital tymczasowy we Wrocławiu. NIK wykazała nieprawidłowości

W Rozmowie dnia Radia Wrocław wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wypowiedział się na temat szpitali tymczasowych, w tym szpitala tymczasowego we Wrocławiu. Podczas budowy tymczasowej placówki, zgodnie z raportem Najwyższej Izby Kontroli, wystąpiły nieprawidłowości, a sama inwestycja była chaotyczna, a nie poprzedzona analizą.

- Powiedziałbym, że decyzja o powołaniu szpitali tymczasowych była dobrą decyzją, ponieważ widzieliśmy, że łóżek w szpitalach zabraknie dla pacjentów chorych na COVID-19 - przyznał wiceminister.

- Nie mogliśmy wszystkich pacjentów zakażonych COVID-em kierować do szpitali stacjonarnych, ponieważ Polacy nie chorowali tylko na COVID: w dalszym ciągu chorowali na choroby nowotworowe czy też kardiologiczne. Myślę, że decyzja o powołaniu szpitali tymczasowych była bardzo zasadna - ocenił.

Szpitale tymczasowe były budowane według możliwości

Kraska zaznaczył, że "każdy wojewoda, w zależności od swoich możliwości i środków, budował szpital tymczasowy: czy to na bazie szpitali stacjonarnych, czy nowej infrastruktury". Decyzja, którą podjął pan wojewoda dolnośląski - on najlepiej wie, że była decyzją słuszną. Nie zawsze wszystkie łóżka były wykorzystane, ale trudno przewidzieć, ile w danej fali tych pacjentów byłoby hospitalizowanych".

W ocenie wiceministra "uniknęliśmy tych sytuacji, które niestety były bardzo przerażającymi obrazkami, na przykład z Włoch, kiedy pacjenci nie mieli miejsc w szpitalach, kiedy umierali na parkingu przed szpitalem". - To u nas się nie zdarzyło, więc myślę, że każda wydana złotówka, która ratuje ludzkie życie, jest wydaną dobrze złotówką - dodał.

- Po fakcie w tej chwili mamy wielu ekspertów, którzy mówią, że można było zrobić to tak czy inaczej, ale wszyscy wiemy, jaki to był czas, jakie to były trudne decyzje, które trzeba było podejmować tu i teraz, w tej sytuacji, ponieważ widzieliśmy, że tych pacjentów niestety nam z dnia na dzień przybywa i tych miejsc naprawdę było potrzeba - podsumował wiceminister.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum