Wadowice: nie ma chętnych do inwestowania w szpital

Autor: Gazeta Krakowska, DMX/Rynek Zdrowia • • 06 września 2011 18:41

Jacek Jończyk, starosta powiatu wadowickiego zwrócił się do samorządów gmin z prośbą o rozważenie możliwości wsparcia finansowego budowy nowego pawilonu Szpitala Powiatowego w Wadowicach. Włodarze gmin powiatu wadowickiego nie są zachwyceni pomysłem starosty.

Wadowice: nie ma chętnych do inwestowania w szpital
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zbigniew Stradomski, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej stwierdza, że gminy na taką inwestycje po prostu nie stać, ponieważ jest zadłużona na kilka mln zł. Wprawdzie burmistrzowi zależy na rozbudowie szpitala, jednak w pierwszej kolejności musi uporać się z problemami własnej gminy - informuje Gazeta Krakowska.

Podobnego zdania jest Zofia Oszacka, wójt Lanckorony. Ona także nie chce deklarować pomocy. Pomysł Jacka Jończyka popierają jedynie wójt gminy Tomice Adam Kręcioch i burmistrz Wadowic Ewa Filipiak.

Przypomnijmy, że wartość inwestycji budowy nowego pawilonu Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Wadowicach szacowana jest na około 60 mln zł. Powiat jest w stanie wyłożyć na ten cel z własnego budżetu i z kredytów 30 mln zł.

- Chcielibyśmy ratować szpital własnymi środkami, stąd pomysł, aby naszą inicjatywę wsparli lokalni włodarze - wyjaśniał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl starosta Jacek Jończyk, dodając, że w skład powiatu wadowickiego wchodzi dziesięć gmin. Proponował, aby każda płaciła określoną kwotę za jednego mieszkańca na szpitalną inwestycję.

- Suma "na głowę" wynosiłaby np. 20 zł rocznie - mówił nam starosta. Według niego dobrym rozwiązaniem byłoby, gdyby np. gmina licząca 40 tys. mieszkańców przekazała na rozbudowę szpitala 800 tys. zł w ciągu roku.

Według Jacka Jończyka, biorąc pod uwagę, że inwestycja trwałaby przez kolejne trzy lata, do roku 2014, to w przypadku takiej gminy dofinansowanie rozbudowy szpitala wyniosłoby w sumie 2,4 mln zł. Gminy biedniejsze ponosiłyby mniejsze koszty, a bogatsze, liczące więcej mieszkańców, większe.

- Jedno jest pewne: lecznica jest w fatalnym stanie. Musimy przyjąć plan naprawczy i wybudować nowy pawilon. Powiat sam nie podoła temu wyzwaniu. Nie wykluczamy jednak udziału partnera prywatnego - tłumaczył nam starosta Jończyk.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum