Wadowice: gminy dofinansują rozbudowę szpitala?

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2011 12:11

Jacek Jończyk, starosta powiatu wadowickiego zwrócił się do samorządów tutejszych gmin z prośbą o rozważenie możliwości wsparcia finansowego budowy nowego pawilonu Szpitala Powiatowego w Wadowicach.

Wadowice: gminy dofinansują rozbudowę szpitala?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Wartość inwestycji szacowana jest na około 60 mln zł. Powiat jest w stanie wyłożyć na ten cel z własnego budżetu i z kredytów 30 mln zł. Pozostałą kwotę mógłby pozyskać w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego lub w ramach dofinansowania inicjatywy przez gminy.

- Chcielibyśmy ratować szpital własnymi środkami, stąd pomysł, aby naszą inicjatywę wsparli lokalni włodarze - wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl starosta Jacek Jończyk.

- W skład powiatu wadowickiego wchodzi dziesięć gmin, mniejszych i większych, biedniejszych i bogatszych. Proponujemy, aby każda gmina płaciła określoną kwotę za jednego mieszkańca. Suma "na głowę" wynosiłaby np. 20 zł rocznie - mówi starosta.

- Gmina licząca 40 tys. mieszkańców przekazałaby na rozbudowę szpitala 800 tys. zł w ciągu roku. Inwestycja trwałaby przez kolejne trzy lata, do roku 2014. W przypadku takiej gminy dofinansowanie rozbudowy szpitala wyniosłoby 2,4 mln zł. Gminy biedniejsze ponosiłyby mniejsze koszty, a bogatsze, liczące więcej mieszkańców, większe - dodaje Jacek Jończyk.

Gminy mają czas na rozważenie propozycji powiatu do początku września. Już obecnie wiadomo jednak, że nie wszystkie akceptują ten pomysł. Nowego obciążenia obawiają się zwłaszcza te najbardziej zadłużone. Starosta jest jednak przekonany, że szansa na zrealizowanie idei powiatu jest duża.

- Jedno jest pewne: lecznica jest w fatalnym stanie. Musimy przyjąć plan naprawczy i wybudować nowy pawilon. Powiat sam nie podoła temu wyzwaniu. Nie wykluczamy jednak udziału partnera prywatnego - dodaje Jończyk.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum