W szpitalu powstanie farma fotowoltaiczna. Pierwsza w Polsce placówka w światowej sieci

Autor: oprac. JKB • Źródło: Radio Poznań, Rynek Zdrowia14 września 2022 18:30

Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy otrzymał pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego na budowę farmy fotowoltaicznej. Dołączy do wąskiego grona "zielonych szpitali".

W szpitalu powstanie farma fotowoltaiczna. Pierwsza w Polsce placówka w światowej sieci
Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy. Fot. PAP/Tomasz Wojtasik
  • Szpital w Wolicy jako pierwsza placówka w Polsce dołączy do społeczności Global Green and Healthy Hospitals
  • Samorząd Wielkopolski przeznaczył na tę inwestycję prawie milion złotych – przypomina Radio Poznań
  • Dzięki fotowoltaice szpital w Wolicy wyprodukuje nawet 90 proc. energii potrzebnej do funkcjonowania szpitala

Zielony szpital w Wielkopolsce

Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy jako pierwszy szpital w Polsce dołączył do społeczności Global Green and Healthy Hospitals – wyjaśnia Radio Poznań. „Zielone szpitale” wykorzystują innowacje i inwestycje w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać odnawialne źródła energii.

Jak powiedziała cytowana przez Radio Poznań wicemarszałek Wielkopolski Paulina Stochniałek, farmy fotowoltaiczne, które powstaną w wojewódzkie wielkopolskim, to energetyczna przyszłość. Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył na tę inwestycję prawie milion złotych.

Szpital w Wolicy dzięki farmie fotowoltaicznej będzie wykorzystywał do swoich potrzeb energię ze słońca. Pozwoli to na wyprodukowanie aż 90 proc. energii potrzebnej do funkcjonowania szpitala – przypomina rozgłośnia.

Zielone szpitale nadzieją przyszłości

Wielu ekspertów przypomina o zmianach klimatycznych oraz ich zauważalnego wpływu na środowisko, szczególnie w kontekście poszczególnych sektorów. Sektor opieki zdrowotnej mocno obciąża środowisko i klimat, często nawet bardziej niż lotnictwo.

- Dziennie łóżko szpitalne generuje ok. 13 kg odpadów. W Polsce mamy ok. 160 mln dni hospitalizacji. Jeśli przeliczymy to na wytwarzane odpady, okazuje się, że sektor ochrony zdrowia ma ogromne znaczenie dla zdrowia populacyjnego – wyjaśnił Michał Kępowicz, dyrektor ds. relacji strategicznych, członek zarządu Philips Polska na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Z raportu "Zielone szpitale" opracowanego przez UN Global Compact Network Poland we współpracy z firmą Philips wynika, że w Polsce coraz więcej placówek inwestuje w rozwiązania proekologiczne m.in. pompy ciepła, modernizację węzłów cieplnych. Na razie tym statusem mogą pochwalić się dwie placówki – wśród nich jest Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum