W poniedziałek szpital tymczasowy w Poznaniu ma być gotowy na przyjęcie pacjentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2020 19:05

W poniedziałek (30 listopada) szpital tymczasowy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ma być gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów. Ciągle zgłaszają się chętni do pracy w szpitalu. Obecnie to już ponad 1200 pracowników medycznych, w tym ponad 60 lekarzy.

W poniedziałek szpital tymczasowy w Poznaniu ma być gotowy na przyjęcie pacjentów
W halach na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wydzielono już sale chorych, gabinety lekarskie i zabiegowe. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

W halach na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wydzielono już sale chorych, gabinety lekarskie i zabiegowe, magazyny leków, główny magazyn medyczny, zaplecze sanitarne dla pacjentów oraz pomieszczenia dla obsługi medycznej i socjalnej szpitala.

Placówka będzie dysponowała też pracownią tomografii komputerowej, pracowniami ultrasonografii i elektrokardiografii. Na terenach przyległych wyznaczono strefę dezynfekcji i ozonowania karetek pogotowia, parking dla kadry szpitala i lądowisko dla powietrznego transportu medycznego. Przy targach zamontowano też zbiornik, do którego cysterny będą transportować tlen medyczny.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk przekazał w czwartek PAP, że w tym tygodniu przeprowadzone zostały prace odbiorowe.

- Obecnie trwa przekazywanie placówki lekarzom ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, który organizuje prace szpitala tymczasowego. To niezwykle doświadczona kadra gwarantująca wysoką jakość leczenia i odpowiedni standard opieki - podkreślił.

Dodał, że już w przyszłym tygodniu, jeśli nie będzie przeszkód z dostawą sprzętu, szpital powinien przyjąć pierwszych pacjentów.

- Cały czas zgłaszają się kolejni chętni do pracy w szpitalu tymczasowym. Każda kandydatura jest analizowana przez NFZ, aby te ewentualne rotacje pracowników z innych placówek nie spowodowały problemów kadrowych w tych miejscach. Nie licząc kadry ze szpitali klinicznych, zgłosiło się już ponad 1200 pracowników medycznych, w tym ponad 60 lekarzy o różnych specjalizacjach - zaznaczył Mikołajczyk.

Szpital tymczasowy na MTP na przyjęcie pierwszych pacjentów ma być gotowy w poniedziałek. Jak wskazywał rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. Andrzej Tykarski, placówka do użytku oddawana będzie etapami. 30 listopada otwarte mają zostać dwie pierwsze hale: 8 i 8A. Uruchomionych ma zostać wówczas 150 łóżek na trzech oddziałach i w sumie 48 łóżek intensywnej terapii. Włączanie łóżek respiratorowych ma być stopniowe, wraz z pozyskiwaniem kadry anestezjologicznej.

W obiekcie ma być docelowo 597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem. We współpracy z PKO BP prowadzone są kolejne działania w hali nr 5, dzięki którym baza dostępnych łóżek zwiększy się o 300. W efekcie szpital tymczasowy będzie dysponował 900 łóżkami. Planowany termin oddania hali nr 5 to koniec grudnia tego roku.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślił w czwartek, że "jeśli chodzi kwestie, które się wiążą z infrastrukturą, to tutaj nie ma żadnych opóźnień i jeszcze raz chciałbym podziękować zarządowi MTP za profesjonalne podejście, za sprawność. Targi po raz kolejny pokazały naprawdę wzorcową jakość i właściwie mogłyby stanowić przykład dla innych miast w Polsce tego, jak taki tymczasowy szpital należy zrobić w tak krótkim terminie".

- Oczywiście tym najtrudniejszym elementem jest kadra. Z wypowiedzi pana rektora UM Tykarskiego wiem, że ta kadra już w dużym zakresie jest skompletowana. Oczywiście najtrudniejsza sytuacja jest jeśli chodzi o anestezjologów - wskazał.

Dodał, że dotychczas skompletowana kadra szpitala tymczasowego "pozwoli już na to, żeby częściowo obsługiwać ten szpital, żeby zacząć od poziomu może 200 łóżek".

- Te warunki finansowe, które w tej chwili są oferowane lekarzom, kadrze medycznej, medykom, ratownikom medycznym, one w jakiś sposób zachęcają do pracy w tym szpitalu. Ale też musimy mieć świadomość, że te zachęty i te ewentualne przejścia lekarzy z innych ośrodków, osłabiają tamte placówki - stąd trzeba szukać kompromisu, równowagi. Na dzisiaj - jeśli tego wzrostu zakażeń nie będzie - to jestem dobrej myśli, że ten szpital nie będzie musiał funkcjonować w układzie pełnego obłożenia tej swojej pojemności 900 łóżek, na którą jest przygotowywany - zaznaczył Jaśkowiak.

Chętni do pracy w tworzonej placówce wciąż mogą się zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej szpitaltargi.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum