×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W filii flagowego instytutu medycznego Wojska Polskiego otwarto oddział chorób dziecięcych

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 14 września 2023 09:30Zaktualizowano: 14 września 2023 09:36

W czwartek, 14 września, został otwarty oddział chorób dziecięcych Szpitala w Legionowie, czyli filii Wojskowego Instytutu Medycznego - Państwowego Instytutu Badawczego. Oddział będzie czynny całą dobę. Wyposażono go także w fotele dla rodziców.

W filii flagowego instytutu medycznego Wojska Polskiego otwarto oddział chorób dziecięcych
Fot. MON/X (Twitter)
  • 14 sierpnia o godz. 8.45 odbyło się uroczyste otwarcie oddziału chorób dziecięcych Szpitala w Legionowie
  • Szpital jest filią Wojskowego Instytutu Medycznego, a przewodzi mu komendant płk dr n. med. Robert Ryczek
  • - Szpital działa od stycznia ubiegłego roku i w ciągu tych kilkunastu miesięcy przyjął ponad 16 tys. pacjentów - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak
  • - Oddział jest logicznym uzupełnieniem tego, co dzieje się u nas w szpitalu w Legionowie, POZ-u pediatrycznego, który prowadzimy, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - mówił pułkownik Ryczek

Oddział chorób dziecięcych Szpitala w Legionowie otwarty

W czwartek, 14 września, podczas uroczystości otwarcia oddziału w Legionowie komendant szpitala płk dr n. med. Robert Ryczek podkreślił, jak ważne jest to wydarzenie.

- Jest mi niezmiernie miło; to jest dla nas w szpitalu w Legionowie bardzo ważny, uroczysty dzień. Otwieramy nowy oddział chorób dziecięcych: ten oddział jest logicznym uzupełnieniem tego, co dzieje się u nas w szpitalu w Legionowie, POZ-u pediatrycznego, który prowadzimy, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. To jest konsekwencja, uzupełnienie opieki już na szczeblu szpitalnym dla najbardziej chorych pacjentów. To też jest efekt z jednej strony naszego wysiłku organizacyjnego, naszych doświadczeń, które tutaj zbieramy już ponad rok działalności i wniosków, które z tego wyciągamy - mówił.

- Cieszymy się bardzo, że możemy dzisiaj państwu tę nowinę ogłosić. Bardzo się z tego powodu również osobiście cieszę, jakkolwiek jest to zasługa całego zespołu, który tutaj w szpitalu pracuje - dodał komendant.

Minister Błaszczak: ten szpital to strzał w dziesiątkę

Wypowiedział się również minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że Szpital w Legionowie jest filią Wojskowego Instytutu Medycznego, "a więc Instytutu, który jest flagowym instytutem medycznym Wojska Polskiego".

- Strzałem w dziesiątkę mogę określić powołanie do życia Szpitala w Legionowie - ocenił. Dodał, że "szpital działa od stycznia ubiegłego roku i w ciągu tych kilkunastu miesięcy przyjął ponad 16 tys. pacjentów".

- Szpital jest miejscem, w którym ratowane jest życie żołnierzy Wojska Polskiego, ale także mieszkańców Legionowa, powiatu legionowskiego czy też województwa mazowieckiego. Szpital odpowiada na potrzeby mieszkańców Legionowa i powiatu legionowskiego - dodał.

Przypomniał, że w 1980 r., kiedy powstawała Solidarność, w Legionowie głównym postulatem była budowa szpitala. - Mam podwójną satysfakcję, dlatego że jako minister obrony narodowej doprowadziłem do tego, że Szpital w Legionowie został pobudowany, służy opiece zdrowotnej mieszkańców powiatu, ale również jako poseł wybrany z tego okręgu też mam satysfakcję dużej sprawczości - przyznał.

Szpital dla wojska i cywilów

- W Legionowie mamy wojska obrony cyberprzestrzeni, w powiecie legionowskim jest dowództwo wojsk obrony terytorialnej, a więc żołnierze Wojska Polskiego mają zapewnioną opiekę zdrowotną i również mieszkańcy Legionowa, powiatu legionowskiego i całego województwa mazowieckiego - dodał minister.

- Bardzo się cieszę z tego, że dziś jesteśmy świadkami otwarcia nowego oddziału, który jest czynny całą dobę, siedem dni w tygodniu, który jest wyposażony w nowoczesny sprzęt, a więc diagnostyka też jest czynna 24 godziny na dobę, jest też zespół anestezjologów, którzy są gotowi nieść pomoc w sytuacji zagrożenia życia. Sale dla młodych, najmłodszych pacjentów, są przystosowane również do tego, żeby rodzice mogli czuwać przy nich, a więc wyposażone są także w fotele dla rodziców. Jest to szpital nowoczesny, jest to szpital zbudowany według wymagań stawianych opiece medycznej w XXI wieku - kontynuował minister.

- Jest to szpital, w którym obok lekarzy cywilnych leczą lekarze wojskowi, z czego też jestem bardzo dumny, a więc praca w Szpitalu w Legionowie jest także szansą rozwoju dla żołnierzy-lekarzy. To wszystko daje poczucie bezpieczeństwa nam wszystkim, to wszystko jest gwarancją bezpieczeństwa naszego kraju. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego oddziału i życzę, żeby młodzi pacjenci jak najszybciej powracali do zdrowia - tu, w Szpitalu w Legionowie - podsumował szef MON.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze