W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach zmodernizują blok operacyjny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2021 19:09

Modernizację bloku chirurgii ogólnej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym zapowiedział wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. Inwestycja może kosztować nawet 60 milionów złotych.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach zmodernizują blok operacyjny
Modernizacja bloku operacyjnego w Kielcach może kosztować nawet 60 milionów złotych. Fot. Materiały prasowe

Zapowiedź modernizacji bloku operacyjnego w WSzZ jest odpowiedzią na postulaty chirurgów pracujących w tamtejszej lecznicy. Lekarze w ubiegłym tygodniu złożyli wypowiedzenia z pracy. To może doprowadzić do zamknięcia działającego w szpitalu SOR-u oraz kliniki chirurgii ogólnej. Umowy lekarzy wygasną 31 marca.

W poniedziałek (22 lutego) doszło do spotkania między lekarzami oraz władzami regionu. Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego powiedział PAP, że podziela zdanie chirurgów dotyczące koniecznej modernizacji bloku operacyjnego w WSzZ.

- WSzZ ma niestety najgorszy blok operacyjny ze wszystkich szpitali w województwie. Zacząłem rozmawiać z podległymi pracownikami, aby w tym roku przygotować dokumentację potrzebną do przebudowy bloku i rozważyć możliwe formy dofinansowania późniejszych inwestycji, ponieważ mogą one kosztować nawet 60 mln zł. Modernizacja mogłaby się rozpocząć w przyszłym roku - powiedział PAP Bogusławski.

Wicemarszałek zapowiedział również, że wspólnie z wojewodą oraz NFZ będzie chciał "przywrócić zdrowe relację" w zakresie przyjmowania chorych do świętokrzyskich szpitali.

- Wspólnie z wojewodą będziemy robili wszystko, żeby ruch pacjentów chirurgicznych i urazowych przekierować do innych szpitali w regionie. Obecnie jest to zaburzone. Większość tych pacjentów trafia na SOR do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i kliniki chirurgii. Musimy przywrócić zdrowe relację, jeśli chodzi o ruch chorych - zaznaczył Bogusławski.

W ubiegłym tygodniu okazało się, że wypowiedzenia z pracy złożyła większość chirurgów pracujących w WSzZ. W wydanym oświadczeniu argumentowali, że podstawą ich decyzji są "problemy organizacyjne, kryzys kadrowy i wielu lat zaniedbań w wojewódzkim szpitalu zespolonym".

- Decyzje organizacyjne podejmowane przez WSzZ w Kielcach sprawiły, że Klinika Chirurgii Ogólnej stała się trzecim oddziałem internistycznym, ZOL czy izbą wytrzeźwień - oświadczyli.

Odejście chirurgów ze szpitala wojewódzkiego mogłoby doprowadzić do zamknięcia działającego w lecznicy SOR-u oraz kliniki chirurgii ogólnej. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum