W USK w Białymstoku będą diagnozować i leczyć wady płodu

Autor: Gazeta Wybborcza, AS/ Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2009 12:56

3,2 mln zł otrzyma Klinika Ginekologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku na nowoczesną salę do operacji endoskopowych.

Pieniądze pochodzą z funduszy norweskich. Białostocka klinika zamierza za nie zakupić m.in. nowoczesną aparaturę do badania i leczenia wad płodu.

Nowa aparatura umożliwi leczenie wad rozwojowych płodu w łonie matki. Do tej pory tego typu zabiegi nie były przeprowadzane w Białymstoku. W klinice będzie można również, oprócz operowania i leczenia niektórych wad płodu, diagnozować i leczyć onkologiczne schorzenia ginekologiczne. Dzięki nowej aparaturze będzie też możliwa na szerszą skalę niż dotychczas diagnostyka i leczenie macicznych przyczyn niepłodności.

Pierwsze przetargi na zakup sprzętu medycznego zostaną ogłoszone za kilka tygodni. Pacjentki będą więc mogły z niego skorzystać najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Pomieszczenia, gdzie zamontowany zostanie sprzęt, są już gotowe. Uniwersytecki Szpital Kliniczny ma za sobą bowiem generalny remont klinik ginekologii i położnictwa (został zakończony w ubiegłym roku).

Część funduszy przeznaczona zostanie na szkolenia lekarskiej kadry, odbywać się one będą w renomowanych ośrodkach medycznych na zachodzie Europy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum