W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie otwarto oddział onkologii i hematologii dziecięcej

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia28 lipca 2021 17:00

W środę w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie otwarto nowoczesny oddział onkologii i hematologii dziecięcej. Nowy oddział zapewnia komfort pacjentom i ich rodzicom a specjaliści zyskali najnowocześniejszy sprzęt.

Pokój badań w nowo otwartym oddziale onkologii i hematologii dziecięcej w osztyńskim szpitalu. Fot. mat. pras. WSSD w Olszynie
  • Nowy oddział posiada szereg udogodnień: wygodne sale chorych, w tym z izolatki z pełnym węzłem sanitarnym i śluzami a sale chorych wyposażone są w klimatyzację
  • W oddziale dla dzieci chorych onkologicznie co roku leczonych jest ok. 1,5 tys. małych pacjentów
  • Wartość zakończonego I etapu budowy oddziału to 4,9 mln zł a całkowita wartość projektu wynosi 16,1 mln zł

Dzięki inwestycji oddział zyskał prawie trzykrotne powiększenie swojej powierzchni. Oznacza to nie tylko podniesienie jakości udzielanych świadczeń medycznych z zakresu onkologii i hematologii dziecięcej w szpitalu, lecz przede wszystkim poprawę komfortu pacjentów i ich opiekunów przebywających w oddziale.

Dla 1,5 tys. małych pacjentów rocznie

Budowa i doposażenie w sprzęt medyczny nowego oddziału dla dzieci chorych onkologicznie, w którym co roku leczonych jest ok. 1,5 tys. pacjentów, stanowiły I etap projektu pt. „Poprawa warunków leczenia dzieci z chorobami hematoonkologicznymi poprzez modernizację bazy Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej i doposażenie w sprzęt do leczenia chorób nowotworowych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie”.

Projekt zakłada również doposażenie szpitala w nowoczesną aparaturę medyczną służącą do operacyjnego leczenie nowotworów, taką jak m. in. angiograf ze zintegrowanym aparatem USG, specjalistyczny mikroskop operacyjny, zestaw do nowotworowych operacji laparoskopowych 3D, narzędzia chirurgiczne, zintegrowany system do wewnątrzszpitalnej dystrybucji i zarządzania lekami w oddziale. II etap projektu jest obecnie w trakcie realizacji, jego zakończenie planowane jest na marzec 2022 roku.

Za 16,1 mln zł

Wartość zakończonego I etapu to 4,9 mln zł. Całkowita wartość projektu wynosi 16,1 mln zł, z czego 13,7 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a 2,4 mln zł stanowi wkład Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Oddział liczy 20 miejsc. Pracuje w nim doświadczony zespół lekarzy specjalistów w zakresie hematologii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz pediatrów. Realizowane są w nim diagnostyka i leczenie chorób nowotworowych układu krwiotwórczego i chłonnego u dzieci: białaczki limfoblastyczne, białaczki mieloblastyczne, białaczki niemowlęce, zespoły mielodysplastyczne, chłoniaki.

Prowadzona jest też Diagnostyka i leczenie guzów litych u dzieci, diagnostyka i leczenie skaz krwotocznych u dzieci, niedokrwistości i nadkrwistości wieku dziecięcego, niedoborów odporności u dzieci, monitorowanie powikłań późnych u pacjentów po przebytym leczeniu przeciwnowotworowym: zaburzeń rozwoju, zaburzeń narządowych, hormonalnych, układu krążenia, oddychania a także wczesne wykrywanie wtórnych nowotworów.

Szpital należy do Polskiej Grupy Pediatrycznej ds. leczenia białaczek i chłoniaków oraz guzów litych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum