W Solcu-Zdroju powstanie kompleks basenów mineralnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2009 12:10

Przedsięwzięcie zakłada zbudowanie kompleksu sześciu basenów rekreacyjnych napełnionych wodą siarczkową o takim stężeniu, które będzie pozwalało na kąpiel bez konieczności wykonania wcześniejszych badań, jak to ma miejsce w basenach leczniczych.

Jeden basen będzie miał zwykłą wodę. Obok basenów m.in. z biczami i wulkanami wodnymi, powstaną sauny i gabinety masażu. Wszystko razem będzie tworzyło mini-spa.

W ramach projektu, w kurorcie powstanie także park, zaprojektowany według zasad feng-shui z miejscami do rekreacji. Ma on być alternatywą wypoczynku dla przyjeżdżających do soleckich sanatoriów.

Gmina podpisała już preumowę na unijne dofinansowanie połowy kosztów realizacji projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 16 milionów złotych. Budowa ma się rozpocząć w 2010 r. i potrwa do 2012 roku. Prawdopodobnie będzie finansowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, z udziałem zewnętrznych inwestorów.

Solec-Zdrój to obok Busku-Zdroju jedna z dwóch gmin uzdrowiskowych w województwie świętokrzyskim. Sanatorium powstało tu w 1837 roku. Obecnie zarządza nim prywatny właściciel, ale lecznica realizuje też kontrakty na rehabilitację z Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 2005 roku w mieście działa również komercyjny hotel spa, w którym także wykonuje się zabiegi lecznicze.

Jednocześnie z zabiegów w soleckich lecznicach może korzystać 400 osób. Wodą siarczkową o najsilniejsze w Polsce i jednym z najlepszych w Europie stężeniu jonów siarczkowych, leczy się w Solcu głównie schorzenia narządów ruchu, reumatologiczne, neurologiczne i skórne oraz osteoporozę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum