×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W Poznaniu można już wykonać szeroką analizę genomu nowotworu. Pomoże w tym sekwenator NGS

Autor: oprac. KK • Źródło: UM Województwa Wielkopolskiego, Rynek ZdrowiaOpublikowano: 18 września 2023 11:00Zaktualizowano: 18 września 2023 13:47

Marszałkowskie Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. E. i J. Zeylandów w Poznaniu zyskało nowoczesny Zakład Diagnostyki Molekularnej Nowotworów oraz Pracownię Polisomnografii.

W Poznaniu można już wykonać szeroką analizę genomu nowotworu. Pomoże w tym sekwenator NGS
Uroczyste otwarcie Zakładu Diagnostyki Molekularnej Nowotworów. Fot. UM Województwa Wielkopolskiego
  • 15 września miało miejsce uroczyste otwarcie Zakładu Diagnostyki Molekularnej Nowotworów oraz Pracowni Polisomnografii
  • Zakład został wyposażony w wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny, którego kluczowymi komponentami są system do zaawansowanej diagnostyki genomowej
  • Całkowity koszt powstania Zakładu wyniósł ponad 3,7 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 2,5 mln zł

Zakład genetyki nowotworów płuc otwarty przy WCPiT

Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego oraz Paulina Stochniałek, członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego, w piątek 15 września wzięli udział w uroczystości otwarcia Zakładu Diagnostyki Molekularnej Nowotworów oraz Pracowni Polisomnografii.

- Opieka zdrowotna jest dla nas priorytetowym zadaniem - podkreślił Marek Woźniak.– Dobra diagnoza jest kluczowa dla dopasowania i zastosowania odpowiedniej terapii. Im bardziej jest ona zaawansowana i celowana, tym lepiej dla pacjenta. Obawiamy się diagnozy oznaczającej chorobę nowotworową, coraz bardziej powszechną w naszym społeczeństwie, dlatego wszystkim powinno zależeć na tym, aby zastosowane terapie były jak najbardziej skuteczne, innymi słowy trafiały w punkt – dodał marszałek, podkreślając, że temu służą nasze liczne inwestycje w obszarze zdrowia w Wielkopolsce.

- Cieszę się, że nowoczesna medycyna dąży do tego, żebyśmy żyli coraz lepiej. Jestem przekonana, że obie inwestycje poprawią naszą jakość życia - powiedziała Paulina Stochniałek.

Zakład Diagnostyki został wyposażony w wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny, którego kluczowymi komponentami są system do zaawansowanej diagnostyki genomowej oparty o sekwenator następnej generacji NGS, aparat do automatycznej izolacji kwasów nukleinowych, oraz aparat do laserowej mikrodysekcji komórek nowotworowych z preparatu histologicznego.

Najważniejszym elementem wyposażenia jest sekwenator NGS, który umożliwia szeroką analizę genomu nowotworu, pozwalającego na wykrycie określonych zaburzeń komórek raka, co jest warunkiem koniecznym do włączenia terapii celowanej u pacjenta. Jest to obecnie jedyna technologia, która pozwala na całościowe badanie materiału genetycznego w próbce nowotworowej w krótkim czasie, umożliwiając pozyskanie informacji pozwalających wykorzystać aktualnie dostępne i nowo pojawiające się terapie lecznicze. Zastąpi ona w najbliższym czasie konieczność sekwencyjnego badania kolejnych zaburzeń genetycznych, które na dziś jest konieczne do wykonywania w WCPiT u kilkuset chorych rocznie w celu prawidłowego prowadzenia leczenia.

Całkowity koszt powstania Zakładu wyniósł ponad 3,7 mln zł, z czego dofinansowanie unijne z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ wyniosło 2,5 mln zł, a wsparcie z budżetu województwa – 1,2 mln zł.

Z kolei nowa, czterostanowiskowa Pracownia Polisomnografii, pomoże w diagnostyce zaburzeń oddychania w czasie snu. Dotychczas szpital posiadał 1 stanowisko i czas oczekiwania na wykonanie badania wynosi powyżej 12 miesięcy, co było spowodowane zarówno przez niewystarczającą przepustowość pracowni, jak i przez pandemię COVID, kiedy pobyty diagnostyczne odraczano. Pracownia powstała dzięki środkom z budżetu województwa (650 tys. zł) oraz WCPiT (66 tys. zł).

Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii przy ul. Szamarzewskiego w Poznaniu to jeden z największych szpitali płucnych w kraju.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum