W Opolu ruszy centrum aktywnego porodu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2009 12:04

Szpital Ginekologiczno-Położniczy i Noworodków im. Sergiusza Mossora w Opolu otworzy w sierpniu centrum aktywnego porodu. Znajdzie się tam szkoła rodzenia , sala audiowizualna oraz poradnie dla niemowląt.

Uczestnicy zajęć w szkole rodzenia będą mieli do dyspozycji szatnie i natryski. Centrum będzie zlokalizowane w pomieszczeniach byłej pralni, które znajdują się przy szpitalu.

W nowym obiekcie będą działały dwa gabinety lekarskie, gabinet USG, rehabilitacyjny, pokój do przewijania i karmienia niemowląt oraz pomieszczenia socjalno-sanitarne.

Przy centrum będzie też zlokalizowane opolskie centrum leczenia niemowląt zagrożonych niepełnosprawnością. Będą z niego korzystać dzieci z grupy ryzyka do drugiego roku życia.

- Pierwsze pacjentki będą mogły skorzystać z centrum aktywnego porodu we wrześniu - przewiduje Aleksandra Kozok, dyrektor szpitala. - Nasza szkoła rodzenia funkcjonuje od 1968 roku. Od tamtej pory bardzo wiele się zmieniło, coraz więcej kobiet zainteresowanych jest zajęciami przygotowującymi do porodu, coraz więcej jest partnerów chcących w nich uczestniczyć. Najwyższy czas stworzyć im odpowiednie warunki. Chcemy, by ciąża, poród i połóg stały się dzięki temu łatwiejsze dla kobiety i jej rodziny, by zmniejszyła się liczba komplikacji.

Inwestycja będzie kosztowała ok. 3,5 mln zł, z czego 1,7 mln pochodzi od samorządu województwa, 1,4 mln - ze środków unijnych, a niecałe 300 tys. - z budżetu szpitala. Dalsze 1,5 mln zł szpital wyłoży na wyposażenie obiektu, m.in. w nowoczesną aparaturę medyczną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum