×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W Lublinie za 10 mln zł powstał nowy oddział pulmonologii dla pacjentów postcovidowych

Autor: oprac. ML • Źródło: PAP20 maja 2023 09:30

Nowy budynek z 40-łóżkowym oddziałem pulmonologii powstał za 10 mln zł w szpitalu wojewódzkim przy ul. Herberta w Lublinie. Leczeni będą tu głównie pacjenci postcovidowi, a także zakażeni SARS-CoV-2 czy z innymi infekcjami zakaźnymi.

W Lublinie za 10 mln zł powstał nowy oddział pulmonologii dla pacjentów postcovidowych
Nowy budynek z 40-łóżkowym oddziałem pulmonologii . Fot. Zdjęcie ilustracyjne PAP/Jacek Szydłowski
  • Nowy budynek z 40-łóżkowym oddziałem pulmonologii zlokalizowany jest przy ul. Herberta w Lublinie
  • Umowę z wykonawcą podpisano we wrześniu ub. r. Budynek został zrealizowany w systemie modułowym
  • Dwukondygnacyjny obiekt jest połączony z istniejącym już budynkiem szpitala

Duża potrzeba leczenia pacjentów postcovidowych

- Obserwujemy w województwie lubelskim dużą potrzebę leczenia pacjentów postvcovidowych i jest to jedno z głównych zadań, jakie stawiamy przed nowym oddziałem. Oczywiście w przypadku wzmożonego zachorowania w oddziale pulmonologii będziemy przyjmować pacjentów covidowych" - wyjaśnił cytowany w komunikacie Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie. Jak dodał, inwestycja ma poprawić też jakość leczenia pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego.

- Choroby płuc to choroby cywilizacyjne, a po COVID-zie tych zachorowań jest nadal bardzo dużo. W XXI wieku istnienie wysokospecjalistycznych oddziałów jest nieodzowne. Misją samorządowców jest zaspokajać najważniejsze potrzeby mieszańców, a do nich wlicza się potrzeba ochrony zdrowia, dlatego ta inwestycja tak bardzo mnie cieszy, bo będzie ratowała życie mieszkańców Lubelszczyzny - zaznaczył marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, zapowiadając utworzenie w przyszłości w tym miejscu centrum pulmonologii.

Obecnie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego posiada dwa oddziały pulmonologii: jeden zlokalizowany przy ul. Biernackiego, drugi - przy ul. Herberta. Jak podano, oba oddziały już niedługo będą mieściły się w jednej lokalizacji, właśnie przy ul. Herberta, gdzie powstała nowa inwestycja.

Budowa kosztowała ok. 10 mln zł, z czego 8,4 mln zł stanowiło dofinansowanie ministerstwa zdrowia na profilaktykę covidową i leczenie postcovidowe. Pozostałe środki pochodzą z budżetu województwa lubelskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze