W Krasnymstawie są zyski i inwestycje

Autor: Dziennik Wschodni, JJ/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2009 09:31

Krasnostawski SP ZOZ już trzeci rok z rzędu kończy finansową nadwyżką - w 2008 wyniosła blisko 2 mln zł. Systematycznie też poprawia standard, zarówno budynków, jak i sprzętu medycznego.

Placówka inwestuje. W ubiegłym roku tylko na zakupy sprzętu i wyposażenia wydała ponad 1,3 mln zł. Szpital wzbogacił się m.in. o urządzenie, dzięki któremu chirurdzy mogą zamykać naczynia bez szycia. Kupiono także artroskop, koronoskop, respirator, laser okulistyczny, a na blok operacyjny aparat do litotrypsji. Nowe wyposażenie trafiło też m.in. oddział noworodkowy i położniczy.

Remonty przeprowadzono też na innych oddziałach. Wymieniono okna i docieplono dach, zainstalowano kolektory słoneczne.

- Ze strony powiatu, jako organu założycielskiego, otrzymujemy dużą pomoc w zakresie inwestycji - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Matej, dyrektor SP ZOZ w Krasnymstawie. - W swoim czasie taką pomoc otrzymywaliśmy także ze strony miasta. Pozyskujemy także pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Realizujemy duży projekt zmiany systemu energetycznego wraz z termomodernizacją budynków szpitala. Pozyskane z tych źródeł pieniądze uzupełniamy o środki własne.

Ale szpital stawia nie tylko na sprzęt i remonty. Od 1 marca br. pielęgniarki i położne dostaną 100-złotową podwyżkę. Od lipca wzrostu pensji mogą spodziewać się pozostali pracownicy (oprócz lekarzy). Co ciekawe, podwyżki udało się wynegocjować bez strajków i protestów.

Główny projekt inwestycyjny w szpitalu jest już bardzo zaawansowany - około 60 procent prac zostało już wykonanych. W kwietniu rozpoczną się prace modernizacyjne centralnego ogrzewania wewnątrz budynków. Wówczas, niestety, trzeba będzie wyłączać częściowo pomieszczenia.

W szpitalu w Krasnymstawie pracuje 560 osób. Rocznie hospitalizowanych jest tu ponad 12 tys. chorych, a z porad w przyszpitalnej poradni korzysta około 80 tys. pacjentów.

- Nasze działania opieramy na trzech podstawowych elementach: nie zapominamy o naszych pracownikach, rozwijamy szpital tworząc nowe oddziały i doposażając placówkę w sprzęt, poprawiamy warunki pracy dla pracowników i warunki pobytu dla pacjentów. Na tym budujemy pozytywny efekt, a rozwój szpitala jest najlepszym dowodem, że pieniądze inwestujemy rozsądnie i korzystnie - mówi Zbigniew Bijata, zastępca dyrektora SPZOZ w Krasnymstawie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum