×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W Krakowie powstanie Badawczy Kampus Medyczny. "Pozwoli w pełni wykorzystać potencjał naukowo-badawczy UJ"

Autor: oprac. MP • Źródło: Twitter/PAP/Rynek Zdrowia18 maja 2023 14:41Aktualizacja: 18 maja 2023 16:27

W Krakowie-Prokocimiu powstanie Badawczy Kampus Medyczny. - Pozwoli w pełni wykorzystać potencjał naukowo-badawczy Uniwersytetu Jagiellońskiego - tłumaczył premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę. Dzięki inwestycji w jednej lokalizacji znajdą się wszystkie jednostki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W Krakowie powstanie Badawczy Kampus Medyczny. "Pozwoli w pełni wykorzystać potencjał naukowo-badawczy UJ"
W Krakowie powstanie Badawczy Kampus Medyczny Fot. KPRM

 

W Krakowie powstanie Badawczy Kampus Medyczny

- Jestem dumny z tej inwestycji, bo wiem, że tutaj nasze środki i współfinansowanie będą we właściwy sposób spożytkowane - podkreślał premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę budynku badawczego kampusu medycznego w Krakowie-Prokocimiu.

- Trudno mi sobie wyobrazić lepiej zaangażowane środki ze strony budżetu państwa niż te nowe inwestycje. Cieszę się, że możemy wmurować tu symboliczną cegiełkę pod nowe inwestycje - tłumaczył.

- Minęło wiele lat, a ta słynna Alma Mater - perła w koronie wśród polskich uczelni - nadal rozwija medycynę i ważne dziedziny wiedzy. Łączy w sobie to, co ważne dla postępu nauki. Po kilkuset latach UJ jest cały czas tą polską wizytówką na cały świat i łączy w sobie tradycję z nowoczesnością - mówi szef Rządu.

Premier podkreślił, że może obiecać, iż w tegorocznym budżecie i w kolejnych budżetach "będą przeznaczane coraz większe pule środków, nie tylko w wartościach bezwzględnych, ale także procentowych w stosunku do PKB"

- Bo to jest najlepszy miernik w środkach, które są przeznaczane na zdrowie. Łączymy to, co w medycynie najbardziej wartościowe - naukę, leczenie pacjentów, najnowsze osiągnięcia w medycynie, które jestem przekonany, że tutaj będą naszym udziałem - powiedział Morawiecki.

Źródło: KPRM
Źródło: KPRM

Kampus Medyczny w Krakowie do końca maja 2025 roku

Prorektor ds. Collegium Medicum UJ prof. Tomasz Grodzicki przypomniał, że w sąsiedztwie planowanego kampusu istnieją dwa szpitale uniwersyteckie.

- Szpitale są kwintesencją nauki medycyny szeroko pojętej (…), właściwie nie ma medycyny bez badań naukowych i te badania naukowe są niezbędne - powiedział wskazując, że wyposażenie nowego kampusu będzie spełniać najwyższe standardy.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zwrócił uwagę, że niedawno w Prokocimiu została otwarta nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego, jednego z najnowocześniejszych w Europie. Miasto zaś, dzięki środkom rządowym, wybudowało nowoczesną infrastrukturę drogową, aby ułatwić dojazd do lecznicy.

Kampus Medyczny przy ul. Badurskiego w Prokocimiu składał się będzie z budynku badawczego (A), budynku dydaktycznego (B) - oba mają liczyć po osiem kondygnacji (dwie podziemne i sześć naziemnych) oraz z zespołu budynków dydaktyczno-administracyjnych.

Prace są podzielone na etapy, w pierwszym etapie powstaną budynki A i B, w kolejnych etapach - zespół budynków dydaktyczno-administracyjnych. Obiekty będą połączone przewiązką.

W budynku A, o powierzchni 11 tys. mkw., znajdą się m.in. 22 laboratoria, zwierzętarnia, biobank, siedziba Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem. Obiekt ma być gotowy do końca maja 2025 r.

Budynek B czeka na pozwolenie na budowę. Jego powierzchnia zajmie 23 tys. mkw. We wschodnim skrzydle będą m.in. laboratoria studenckie, sale zajęć z symulacji medycznej, sale wykładowe. W zachodnim skrzydle znajdą się pomieszczenia jednostek organizacyjnych UJ. W łączniku ma być 16 sal seminaryjnych i pomieszczenia organizacji studenckich.

Przetarg na generalne wykonawstwo wygrała firma z Warszawy, proponująca 267,5 mln zł za budowę, w tym budowa budynku A ma kosztować ok. 130 mln zł. Wartości te jednak mogą się zmienić wraz ze zmieniającą się sytuacją gospodarczą.

Nowy kampus będzie miejscem pracy dla około 1,5 tys. nauczycieli akademickich, ok. 1 tys. pracowników niebędących nauczycielami akademickimi (pracowników naukowo-technicznych, administracji, obsługi) oraz miejscem nauki ok. 5,5 tys. studentów.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum