W Krakowie powstaje centrum wsparcia dla niesamodzielnych seniorów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2020 08:30

W Krakowie powstaje centrum wsparcia dla niesamodzielnych seniorów i ich nieformalnych opiekunów. Pierwsi podopieczni zostaną w nim przyjęci 1 kwietnia. Ponad 7 mln dotacji na stworzenie tego miejsca przekazał samorząd województwa małopolskiego.

Nabór do Centrum Spotkań Olszańska zostanie ogłoszony wiosną. FOT. Artis Rams/Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Centrum Spotkań Olszańska zlokalizowane w Krakowie nieopodal dworców autobusowego i kolejowego - przy ul. Olszańskiej 5 - będzie prowadził Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego. Z jego oferty skorzystają mieszkańcy Krakowa i 14 okolicznych gmin.

Osoby niesamodzielne po 60. roku życia - zwłaszcza cierpiące na zaburzenia psychiczne i zaburzenia funkcji poznawczych - otrzymają pomoc terapeutów w ramach pobytu dziennego.

Pacjentom, którzy mają kłopoty z poruszaniem się, centrum oferować będzie opiekę domową (wsparcie medyczne, terapeutyczne i pielęgniarskie) realizowaną przez pracowników pięciu prowadzonych przez szpital Zespołów Leczenia Środowiskowego działających w Krakowie, Skawinie, Wieliczce, Myślenicach i w Miechowie. Opiekunowie takich osób będą mogli skorzystać z porad, jak prowadzić codzienną, domową pielęgnację.

- Jeśli chodzi o pobyt dzienny, będziemy dysponować 30 miejscami. Będą one przeznaczone w pierwszej kolejności dla osób z niepełnosprawnościami i osób niesamodzielnych o niskich dochodach - powiedział rzecznik prasowy Szpitala im. J. Babińskiego Maciej Bóbr.

Dodał, że nabór zostanie ogłoszony wiosną. W tej chwili na Olszańskiej trwają prace przygotowawcze.

Na razie trudno oszacować, ile osób uda się objąć pomocą domową. Dodatkowo w Szpitalu im. J. Babińskiego zapewnione będą dwa miejsca dla osób niesamodzielnych, które będą mogły przejść niezbędne badania lekarskie, a ich opiekunowie będą mieć w tym czasie wytchnienie od codziennych obowiązków.

W siedzibie Centrum Spotkań Olszańska prowadzone będą szkolenia dla pracowników różnych instytucji, do których trafiają osoby niesamodzielne, m.in. dla pracowników służby zdrowia i pomocy społecznej oraz dla nieformalnych opiekunów.

- Zdajemy sobie sprawę z potrzeb nie tylko osób cierpiących na różne zaburzenia psychiczne i tym samym niesamodzielnych, ale także z potrzeb ich nieformalnych opiekunów, którzy często bywają przeciążeni obowiązkami. Takie centra wsparcia istnieją już w Europie. Od wiosny będzie funkcjonować w Małopolsce. Liczymy, że jeśli się sprawdzą, to tego typu usługi staną się standardem - mówił Bóbr.

Osoby niesamodzielne nie potrafią wykonywać codziennych czynności. Szacuje się, że w Małopolsce może być ich kilkadziesiąt tysięcy. Wsparciem są dla nich nieformalni opiekunowie - często członkowie rodziny, sąsiedzi i przyjaciele, którzy nie pobierają za pomoc wynagrodzenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum