W Krakowie otwarto nowoczesną siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 października 2019 14:18

W poniedziałek (28 października) uroczyście otwarto nową siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie -  to najnowocześniejsza i największa placówka medyczna w Polsce i tej części Europy oraz jedna z najnowocześniejszych i największych w Europie. Koszt inwestycji wyniósł 1,2 mld zł.

W Krakowie otwarto nowoczesną siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego
Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu. Fot. Szpital Uniwersytecki w Krakowie

- To najnowocześniejszy i największy szpital w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział dyrektor placówki Marcin Jędrychowski.

Jak dodał, roczny budżet szpitala wynosi 1 mld zł. Na jedną zmianę w ciągu dnia w szpitalu pracować będzie ok. 2 tys. osób z 1 tys. pacjentów. Na 16 ha powstało 10 budynków medycznych, w których mieści się 925 łóżek dla chorych, 21 oddziałów klinicznych, 27 specjalistycznych poradni, nowoczesne laboratoria diagnostyczne oraz zintegrowany blok operacyjny, składający się z 24 sal, w tym dwie sale hybrydowe i transplantacyjne. Na terenie szpitala jest 1,2 tys. miejsc parkingowych, lądowisko.

Pierwszy etap przeprowadzki szpitalnych oddziałów ruszy w II połowie listopada, drugi etap jest planowany na I połowę 2020 r. Jako pierwsze ze starej siedziby przy ul. Kopernika w centrum miasta do nowej - przy ul. Jakubowskiego w Krakowie Prokocimiu przeniosą się oddziały nie powiązane bezpośrednio ze szpitalnym oddziałem ratunkowym, m.in. kardiologia, endokrynologia, nefrologia, chirurgia, reumatologia, diabetologia.

- Przed nami najtrudniejszy etap inwestycji - 18, 19, 20 listopada planujemy przenosić pierwsze kliniki. Będzie to duże przedsięwzięcie, bardzo się do niego przygotowujemy - podkreślił dyrektor. Przenoszeni będą wszyscy pacjenci, którzy w momencie przeprowadzki będą w szpitalu - pacjenci leżący będą przewożeni, pod opieką personelu medycznego, ambulansami; a pacjenci chodzący - specjalistycznymi busami. Na kilka dni przed przenosinami poszczególne oddziały ograniczą przyjęcia planowe. Przenosiny trwać będą kilka dni, odbywać się mają w połowie dnia - pierwsza zmiana na ul. Kopernika przygotuje pacjentów, a druga zmiana przyjmie ich już na ul. Jakubowskiego.

Działy m.in.: Położnictwa i Perinatologii, Neonatologii, Psychiatrii, Dermatologii czy Medycyny Paliatywnej i Geriatrii - zostaną w starych siedzibach, do Prokocimia przeniesione zostaną najwcześniej w 2021 r.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zapowiedział, że w najbliższym czasie do szpitala będą kursowały środki komunikacji miejskiej - najpierw autobus, potem też tramwaj. - Ta inwestycja potwierdza metropolitarny charakter miasta. Posłuży ona mieszkańcom nie tylko Małopolski, ale i innych regionów - powiedział prezydent Krakowa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum