Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 26-03-2009 12:55

W Kielcach myślą o nowym szpitalu dziecięcym

W środę (25 marca) zapadła strategiczna decyzja zarządu województwa świętokrzyskiego w sprawie jedynego szpitala dziecięcego w województwie. Stare budynki Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. W. Buszkowskiego w Kielcach nie będą remontowane, ale w ciągu dwóch lat obok Świętokrzyskiego Centrum Onkologii powstaną nowe oddziały dziecięce.

Zarząd województwa dał zielone światło dla budowy nowych oddziałów przy ul. Artwińskiego, obok Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. To zdecydowany krok do przodu. Co prawda o tym, że trzeba coś zrobić z częścią oddziałów mieszczących się w zabytkowych pomieszczeniach i niespełniających standardów, mówiono od dawna. Do tej pory jednak toczył się głównie spór - remontować obecną siedzibę czy budować nową, pisze Gazeta Wyborcza.

Zarząd województwa stwierdził w środę, że lepszy będzie ten drugi wariant. - Wyliczyliśmy, że remont kosztowałaby 90 mln zł, a jest opinia, że budowa od postaw nowych oddziałów niewiele więcej - wylicza Marek Gos, członek zarządu.

Wybór miejsca też nie jest przypadkowy. Przy ul. Artwińskiego są już dwa oddziały szpitalika: hematologiczno-onkologiczny i endokrynologiczny. Szpital mógłby również korzystać ze sprzętu, kuchni, pralni czy kotłowni ŚCO, bo obie placówki podlegają marszałkowi.

Koncepcja budowy ma być gotowa w ciągu dwóch, trzech miesięcy. Nowa część ma mieć 250 łóżek, teraz jest ich 270. O tym, czy i kiedy zacznie się budowa, radni województwa zdecydują po zapoznaniu się z koncepcją.

Zarząd ocenił, że na tę inwestycję może przeznaczyć maksymalnie 100 mln zł, z tego 40 mln zł pochodziłoby z budżetu województwa. - O resztę będziemy się starali z unijnych środków - podkreśla Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego. Budowa miałaby potrwać dwa lata.