W Kielcach będą wytwarzane znaczniki nowotworów?

Autor: PAP, LJ/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2009 18:55

Dostawcy radiofarmaceutyków są zainteresowani ich produkcją w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

Dwie firmy są zainteresowane dzierżawą linii technologicznej w budynku pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach i uruchomieniem tam cyklotronu do wytwarzania znaczników nowotworów.

Pomieszczenia odpowiednie do produkcji radiofarmaceutyków stoją niewykorzystane w bunkrze PET, ponieważ placówka nie otrzymała dotacji na zakup własnego cyklotronu. W diagnostyce prowadzonej przy pomocy uruchomionego w Kielcach w zeszłym roku pozytonowego tomografu emisyjnego stosowane są radioizotopy wytwarzane m.in. w Austrii i Niemczech.

Ze względu na konieczność uzyskania odpowiednich certyfikatów, dopuszczeń i pozwoleń na produkcję poszczególnych radiofarmaceutyków, a także z uwagi na związaną ze skalą zamówień opłacalność tej produkcji, Centrum optowało za wydzierżawieniem pomieszczeń podmiotom zewnętrznym.

Dr Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO podkreślił, że Centrum ma wykwalifikowaną kadrę specjalistów w tej dziedzinie, a lotnisko w Masłowie koło Kielc potrafi sprostać przyjmowaniu i odprawianiu samolotów, którymi transportowane muszą być radioizotopy (mające krótki czas rozpadu).

Aby wykonać badanie za pomocą PET, potrzebny jest radiofarmaceutyk, który podaje się pacjentowi.

– Podstawowe badanie za pomocą kamery PET wymaga podania pacjentowi radiofarmaceutyku, najczęściej jest to fluorodezoksyglukoza, czyli glukoza znaczona radioaktywnym fluorem. Znacznik odkłada się w szczególnie aktywnych komórkach rakowych. Dzięki temu lekarz uzyskuje obraz najbardziej aktywnych komórek i na tej podstawie może dokonać interpretacji – wyjaśnia Ludwik Pieńkowski, przewodniczący Rady Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów UW. – Dlatego produkcja tego radiofarmaceutyku jest tak kluczowa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum