W Gorzowie Wlkp. powstała nowoczesna baza dla fizjoterapii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 października 2015 17:24

AWF w Poznaniu zakończyła modernizację budynku dla fizjoterapii w Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp. Inwestycja kosztowała 28,7 mln zł. Jej efektem jest stworzenie komfortowych warunków do kształcenia w zawodzie fizjoterapeuty.

W Gorzowie Wlkp. powstała nowoczesna baza dla fizjoterapii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Mamy nadzieję, że tutaj w Gorzowie powstanie centrum fizjoterapii, centrum nauki o rehabilitacji i będzie to swoistym magnesem przyciągającym przede wszystkim młodych ludzi, którzy będą chcieli się tutaj kształcić - powiedział rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu profesor Jerzy Smorawiński.

Według władz gorzowskiej uczelni nowe kompetencje fizjoterapeuty, takie jak między innymi diagnostyka funkcjonalna pacjenta; samodzielne kwalifikowanie, planowanie i prowadzenie kinezyterapii, fizykoterapii, masażu oraz zlecanie wyrobów medycznych, otwierają fizjoterapeutom doskonałe możliwości do samodzielnej działalności medycznej.

- Zamierzamy w ciągu tego roku akademickiego złożyć wniosek o przyznanie nam II stopnia dla studiów w zakresie fizjoterapii, tak by nasi absolwenci I stopnia mogli kontynuować naukę na studiach magisterskich. Ten budynek pozwala kształcić minimum 500-600 studentów na kierunku fizjoterapia - powiedział dziekan Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej Leszek Zguczyński.

Dziekan dodał, że w ostatnich latach na gorzowskim wydziale nastąpił znaczący spadek zainteresowania kierunkiem wychowania fizycznego, co wynika z niżu demograficznego i braku pracy dla nauczycieli wf-u w województwie lubuskim.

Dawny akademik przy ulicy Orląt Lwowskich znajdujący się blisko ścisłego centrum Gorzowa Wlkp. został gruntownie wyremontowany i przystosowany do potrzeb dydaktyczno naukowych.

Zagospodarowano także duży plac między tym obiektem a znajdującym się w sąsiedztwie głównym budynkiem Zamiejscowego Wydziału. Powstał tam niewielki park z brukowanymi alejkami, ławkami, ozdobnymi murkami i fontannami oraz parking.

W samym budynku dydaktycznym jest ponad 4,7 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Pozwoliło to na wygospodarowanie miejsca na osiem sal wykładowych, dziesięciu mniejszych na potrzeby seminariów, ćwiczeń i na laboratoria. W budynku znalazły się gabinety i sale dla fizjoterapii, termoterapii, laseroterapii, kinezyterapii, elektroterapii, magnetoterapii, krioterapii i sauna oraz zaplecze dla kadry dydaktycznej.

Rektor Smorawiński powiedział, że inwestycja w Gorzowie Wlkp. była najtrudniejszą, z jaką borykała się jego uczelnia na przestrzeni kilkunastu lat. Stało się tak, gdyż jej pierwszy wykonawca ogłosił upadłość, co pociągnęło za sobą wiele problemów formalnych i finansowych, a cykl budowy nie trwał dwa lata jak zakładano pierwotnie, a aż pięć.

- Inwestycja kosztowała 28,7 mln zł z czego pawie 80 procent sfinansował urząd marszałkowski, 16 procent ministerstwo nauki, pozostałe pieniądze pochodzą z dochodów i ze środków własnych uczelni - powiedział Smorawiński. Zaznaczył, że trwa jeszcze proces rozliczania tej inwestycji.

Według danych GUS, najliczniejsza populacja osób niepełnosprawnych w Polsce zamieszkuje województwa: lubelskie i lubuskie. Co piąty mieszkaniec województwa lubuskiego jest osobą niepełnosprawną. W niektórych miejscowościach kolejki oczekujących na zabiegi wynoszą nawet kilka miesięcy.

Władze gorzowskiej uczelni wskazują, że w tej sytuacji kształcenie fizjoterapeutów w Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej daje szansę na poprawę jakości i zwiększenie dostępności do usług medycznych.

Uroczystość związana z otwarciem nowego budynku fizjoterapii towarzyszyła inauguracji nowego roku akademickiego na gorzowskim wydziale zamiejscowym poznańskiej AWF, który został powołany w 1971 roku.

W tym roku po raz pierwszy próg uczelni w Gorzowie Wlkp. przekroczyło 210 studentów. Ogólnie na wszystkich rocznikach, kierunkach i specjalnościach studiuje około 600 studentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum