W 2019 r. zakończy się rozbudowa Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2017 14:02

W końcu 2019 r. ma być zakończona rozbudowa Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku. W trzykondygnacyjnym budynku będzie blok operacyjny oraz oddziały chirurgii urazowo-ortopedycznej i urologii wraz z nowoczesnym sprzętem. Inwestycja pochłonie ponad 83 mln zł, w tym prawie 47 mln zł to dotacja z UE.

W 2019 r. zakończy się rozbudowa Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku
W końcu 2019 r. zakończy się rozbudowa Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku. Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Umowę na dofinansowanie tej inwestycji z pieniędzy unijnych podpisano w środę (26 lipca) w Gdańsku między zarządem województwa pomorskiego a spółką Copernicus, która zarządza gdańskim szpitalem.

Samorząd województwa pomorskiego przeznaczył na tę inwestycję prawie blisko 31,7 mln zł, a Copernicus niecałe 4,9 mln zł.

- To olbrzymi, wręcz milowy krok w historii szpitala. Szpital będzie miał możliwość rozwoju, jakiego nie miał od wielu lat. Radykalnie poprawimy jakość usług zdrowotnych świadczonych pacjentom - powiedział wiceprezes ds. medycznych spółki Copernicus, Krzysztof Wójcikiewicz.

Inwestycja poprawi głównie leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego, nowotworowych oraz profilaktykę chorób układu mięśniowo-szkieletowego. W ostatnich latach bowiem, również w województwie pomorskim, wzrosła zachorowalność na choroby cywilizacyjne, takie jak: nowotwory, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz choroby układu sercowo-naczyniowego.

- Pracuje tu zespół znakomitych specjalistów, a teraz dzięki rozbudowie szpitala dostaną do ręki narzędzia na miarę XXI wieku - podkreślił marszałek pomorski, Mieczysław Struk.

Szpital Św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie jest trzecim pod względem wielkości szpitalem w Gdańsku i Pomorskiem. Ma prawie 9 proc. łóżek szpitalnych w województwie.

Inwestycja zakłada rozbudowę szpitala o trzykondygnacyjne skrzydło z blokiem operacyjnym (8 sal) i salą wybudzeń oraz oddziałami chirurgii urazowo-ortopedycznej (39 łóżek) i oddziałem urologii (29 łóżek).

Wójcikiewicz wyjaśnił, że obecny blok operacyjny w szpitalu powstał w 1984 r. według projektu z lat 70. i od tej pory nie podlegał większym modernizacjom. - Przyjęte tam rozwiązania architektoniczne czy organizacyjne są dość zamierzchłe, jeśli chodzi o dzisiejsze standardy udzielania pomocy chorym - ocenił.

Obecnie, na bloku operacyjnym Szpitala św. Wojciecha przeprowadza się rocznie ok. 10 tys. zabiegów - dzięki inwestycji liczba ta może się zwiększyć o ok. 30 proc.

Rozbudowana część szpitala otrzyma też nowoczesny sprzęt medyczny. Zakupione zostaną m.in. kardiomonitory, łóżka, stoły operacyjne, aparaty do znieczulania, tor wizyjny laparoskopowy, lampy zabiegowe i operacyjne, aparaty USG, aparaty RTG z ramieniem C, respiratory, pompy infuzyjne, defibrylatory, angiograf sufitowy, diatermie, cieplarki, aparat do krążenia pozaustrojowego, stoły operacyjne mobilne oraz materace grzewcze.

Nowoczesna sala kardiologiczna hybrydowa pozwoli na zastosowanie innowacyjnych i skutecznych metod leczenia.

W ramach inwestycji, sfinansowane zostaną także szkolenia dla 55 osób z kadry medycznej, mające podnieść jej kwalifikacje zawodowe.

Ponadto, przebudowany zostanie wewnętrzny układ komunikacyjny na terenie szpitala, w ramach którego powstaną nowe przejścia dla pieszych i 75 bezpłatnych miejsc parkingowych.

Prace związane z rozbudową Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku mają ruszyć w styczniu 2018 r. i zakończyć się w grudniu 2019 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum