Ustka: uruchomiono wodną karetkę pogotowia ratunkowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2011 19:12

Wypoczywający w Ustce, Rowach i Poddbąbiu (Pomorskie) mogą liczyć na szybką pomoc medyczną w nagłych wypadkach, dzięki uruchomionej w piątek (17 czerwca) karetce wodnej. Budowa i wyposażenie ambulansu było możliwe dzięki finansowemu wsparciu z funduszy Unii Europejskiej.

Ustka: uruchomiono wodną karetkę pogotowia ratunkowego

Według Mariusza Żukowskiego, dyrektora Stacji Pogotowia Ratunkowego w Słupsku, które eksploatuje wodny ambulans, jest to jedna z najlepiej wyposażonych pływających karetek w Polsce.

Wodny ambulans kosztował 1,35 mln zł. Połowa pieniędzy pochodziła z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 300 tys. zł wyłożyły samorządy powiatu słupskiego, miasto Ustka i gmina wiejska Ustka. 438 tys. zł wyasygnowała Stacja Pogotowia Ratunkowego w Słupsku.

Karetka waży 4 tony, ma 10 m długości, 3,10 m szerokości, zanurzenie to 60 cm. Dzięki dieslowskiemu silnikowi o mocy 170 KW osiąga prędkość do 30 węzłów, ma również dwa pędniki strugowodne umożliwiające precyzyjne manewrowanie i podpłynięcie niemal na samą plażę.

Karetka może pływać w pasie 40 mil morskich od portu schronienia, którym jest Ustka. Od brzegu może oddalać się na odległość 6 mil morskich. Łódź można eksploatować przy sile wiatru dochodzącej maksymalnie do 5 stopni w skali Beauforta i stanie morza 3.

W skład wyposażenia medycznego wchodzą m.in. nosze pływające i nosze główne z podwoziem, respirator transportowy, defibrylator przenośny, zestaw tlenowy, płachta do przenoszenia pacjenta, zestaw do unieruchamiania złamań i zestaw do unieruchamiania górnego odcinka szyjnego kręgosłupa.

Karetka może jednorazowo zabrać na pokład 6 osób. Faktycznie będzie ją obsługiwał czteroosobowy zespół ratowników medycznych. Załoga ambulansu będzie do 15 września br. pełniła dyżury w godzinach od 8.00 do 20.00.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum