×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Uruchomiono środki na żywiecki szpital. Przyjmie pacjentów w kwietniu 2018 r.

Autor: radiobielsko.pl,RR/Rynek Zdrowia09 grudnia 2015 12:55

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz konsorcjum banków uruchamiają pierwsze środki na budowę szpitala powiatowego w Żywcu. Szpital na 340 łóżek ma zostać oddany w ciągu 24 miesięcy. Jest pierwszym w kraju tak dużym przedsięwzięciem w sektorze zdrowia realizowanym w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

 Uruchomiono środki na żywiecki szpital. Przyjmie pacjentów w kwietniu 2018 r.
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Budynek będzie liczył cztery kondygnacje z możliwością rozbudowy - przypomina radioblelsko.pl. Szpital będzie składał się z w pełni zintegrowanych oddziałów, oddziału ratunkowego, lądowiska dla helikopterów. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, placówka zacznie przyjmować pierwszych pacjentów w kwietniu 2018 roku.

Starostwo żywieckie dało grunt pod budowę szpitala, doprowadziło media do działki oraz wybudowało drogę do szpitala.

Jak informowaliśmy w Rynku Zdrowia, głównym inwestorem i partnerem samorządu żywieckiego jest specjalizująca się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami firma InterHealth Canada Limited, która podobne projekty w sektorze opieki zdrowotnej realizowała w Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Kuwejcie.

Przełomowe dla finansowania inwestycji okazało się wejście w projekt Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), który udzielił inwestorowi 10 mln euro długoterminowej pożyczki. EBOR przeprowadził dogłębną analizę, odpowiadającą na pytanie czy szpital w Żywcu jest potrzebny. Z analizy wynikało, że tak.

Starosta Andrzej Kalata komentując zaangażowanie EBOR, powiedział nam, że być może nie udałoby się doprowadzić projektu finansowego do szczęśliwego finału, gdyby nie decyzja tej instytucji. - To zachęciło inne banki - podkreślił starosta.

Czytaj: Tu na razie jest ściernisko, ale ma być szpital powiatowy w formule PPP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze