Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu marzy się własny szpital

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2009 09:24

Olsztyńska uczelnia chce wybudować własną lecznicę i wyremontować budynki w 103. Szpitalu Wojskowym z Przychodnią SP ZOZ w Olsztynie. Środki na rewitalizację planuje pozyskać z unijnych funduszy. Inwestycja może kosztować nawet 32 mln zł, z czego 15 proc. będzie wkładem własnym.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i Ministerstwo Obrony Narodowej na początku lutego zawarły porozumienie o połączeniu uniwersyteckiej przychodni specjalistycznej ze 103. Szpitalem Wojskowym. Dzięki niemu w najbliższych miesiącach ma być utworzony szpital uniwersytecki.

Władze uczelni nie czekając na zakończenie procedury przekazania wojskowego szpitala, przygotowują już plany inwestycyjne dla tej nieruchomości. W skład kompleksu 103. Szpitala Wojskowego wchodzą 22 budynki na działce o powierzchni ok. 3,3 ha.

– We wrześniu Urząd Marszałkowski ogłosi konkurs na wykorzystanie unijnych środków przeznaczonych na rewitalizację terenów powojskowych, a my chcemy wystartować w nim z własnym projektem – mówi Gazecie Wyborczej Wojciech Samulowski, zastępca kanclerza UWM.

Projekt zakłada kompleksową rewitalizację terenów oraz budowę szpitala uniwersyteckiego. W nowym mają być skupione wszystkie oddziały kliniczne, między innymi laryngologii, dermatologii, neurologii i neurochirurgii, które obecnie znajdują się w kilku obiektach Natomiast wszystkie katedry i zakłady tzw. nauk podstawowych, które nie zajmują się bezpośrednio pacjentami, mają być ulokowane w obiektach już istniejących, przy ich odpowiedniej adaptacji.

Nowy budynek szpitala ma mieć 3,5 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Według wstępnych wyliczeń uczelni, cała inwestycja może kosztować nawet 32 mln zł, z czego 15 proc. będzie wkładem własnym.

– Trzeba jednak pamiętać, że to przedsięwzięcie polega też na odnowieniu kilku innych obiektów, zagospodarowaniu parkingu i modernizacji infrastruktury drogowej, która znajduje się na terenie Szpitala Wojskowego – tłumaczy Samulowski.

Przetarg na koncepcję architektoniczną oraz dokumentację projektową ma zostać ogłoszony w marcu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum